banner23

banner24

Slovenya Boxer ZMA anlaşmasını iptal ediyor

Slovenya Savunma Bakanlığı, 343 milyon dolar tutarındaki ve 45 Boxer ZMA'yı içeren satın alma anlaşmasını iptal edeceğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 20.09.2022, 11:35
Slovenya Boxer ZMA anlaşmasını iptal ediyor
banner46

Slovenya Savunma Bakanlığı, 45 adet Boxer ZMA'yı içeren anlaşmaya ilişkin açıklamada bulundu.

Defense News sitesinde yer alan habere göre hükümet, 343 milyon dolar değerindeki anlaşmanın iptal edileceğini duyurdu.

Slovenya yetkilileri kara kuvvetleri için yeni araçlar bulmak adına arayışta olduklarını belirttiler. Ayrıca Bakanlığın açıklamasında yıl sonuna kadar bu isterin karşılanacağı aktarldı.

Slovenya Savunma Bakanı, 45 Boxer alımının gerçekleştirilmesi halinde, orta tabur muharebe grubu için yeterli kapasitesinin sağlanması noktasında 24 zırhlı araç daha almak zorunda kalacaklarını söyledi. Slovenyalı Bakan'ın bunları konuşurken ki çıkış noktası, bir araç satın almak gerektiğinde yeterli kapasitenin sağlanması için başka isterlerin de oluştuğu yönünde oldu.

2020 Slovenya savunma raporuna göre ülkenin, NATO'ya taahhütlerine göre ilk tabur savaş grubunu 2027'ye kadar ikinci tabur savaş grubunu ise 2030 yılına kadar tamamlaması bekleniyor.

Genel perspektifte ise Slovenya, bu çabası ile Rusya'nın saldırılarının ardından yeni zırhlı araçlar edinmeyi gündemine alan Doğu Avrupa devletlerinden yalnızca biri.

banner34
17°
açık