banner29

banner24

SSB 7. AR-GE Paneli'nde yeni proje kararları alındı

Savunma sanayii alanında AR-GE projelerinin başlatılma kararlarının alındığı AR-GE Paneli toplantılarının 7'ncisi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda (SSB) gerçekleştirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 27.04.2021, 15:03
SSB 7. AR-GE Paneli'nde yeni proje kararları alındı

AR-GE Paneli toplantılarında SSB’nin yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, TÜBİTAK’tan temsilciler ile projelerle ilgili akademisyenler üye olarak yer alıyor. SSB 7'nci AR-GE Paneli toplantısında, 4 projenin başlatılmasına ve 2 alanda  Geniş Alan Çağrısı’na (SAGA) çıkılmasına karar verildi.

SSB AR-GE Paneli toplantılarında, TSK’nin mevcut ya da planlı sistem ve platformlarının ihtiyacı olan kritik bileşenlerin veya geleceğe dönük yeni teknolojilerin geliştirilmesi için proje başlatma kararları alınıyor. Aynı zamanda son ürün teslimatı içermeyen teknik gösterim ağırlıklı projeleri hedefleyen geniş alan çağrıları yapılmasına karar veriliyor. Projelerde KOBİ-Sanayi-Üniversite iş birliğine önem veriliyor. Üniversiteler, enstitüler veya KOBİ’ler projelerde yüklenici veya alt yüklenici olarak görev alıyorlar.

İlki 2016 yılında gerçekleştirilen ve şu ana kadar 7 kez toplanan AR-GE Panelleri sonucunda, toplamda 40 projenin başlatılmasına ve 19 alanda Savunma Sanayii Geniş Alan Çağrısı (SAGA) yayımlanmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; bugüne kadar tamamlanmış ve devam eden toplam 104 AR-GE projesinde 3,5 milyar liralık harcama yapıldığını belirterek bu projeleri üniversiteler, firmalar, araştırma kurumları ve enstitülerle birlikte yürüttüklerini söyledi.

2002 yılında sadece 49 milyon dolar olan savunma sanayii AR-GE harcamalarının 2019 yılı sonunda 34 kat artışla yaklaşık 1,7 milyar dolara çıktığını ifade eden Demir, “Bu rakam toplam sektör cirosunun yaklaşık yüzde 15'ine tekabül etmektedir. Bu rakam sektörümüzün özgün ürün ve teknoloji geliştirmeye verdiği katkının bir göstergesidir. Tam bağımsız savunma sanayii hedefinde, AR-GE ve teknoloji konularındaki çalışmalardan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

SSB 7'nci AR-GE Paneli toplantısı sonucu başlatma kararı alınan AR-GE projeleri ve SAGA çağrıları

Çok Çekirdekli Mikroişlemci Geliştirme Projesi: Projeyle çok çekirdekli bir mikroişlemcinin tasarımı, doğrulaması, işletim sistemi destek paketlerinin geliştirilmesi ve geliştirilen tüm bileşenlerin entegre bir şekilde gösteriminin yapılması hedefleniyor. Geliştirilecek işlemci öncelikle askeri silah sitemlerinde olmak üzere çeşitli sistem ve platformların görev bilgisayarlarında kullanılması sağlanacak.

Havacılık Motor Malzemeleri Geliştirme Programı Faz-2 Projesi: Projeyle gaz türbinli motorların bileşenlerinin imalatında kullanılan ve yüksek sıcaklık ile yüksek basınç altında çalışma gereksinimlerini karşılayan 3 farklı süperalaşım geliştirilerek doğrulanacak. Bu sayede, yurtiçi geliştirme çalışmaları devam eden başta Turboşaft Motor olmak üzere gaz türbinli havacılık motorlarının ihtiyacı olan söz konusu kritik malzemelere yönelik yurtdışı bağımlılık ortadan kaldırılacak.

Yönlendirilmiş Enerji Biriktirme Eklemeli İmalat Teknolojisi (DED) ile Fonksiyonel Geçişli Malzeme (FGM) Proseslerinin Geliştirilmesi Projesi 

Proje kapsamında yönlendirilmiş enerji biriktirme yöntemi ile eklemeli imalat prosesi için toz püskürtme  ve lazer besleme ünitelerinden oluşan robotik sistem geliştirilecek. Bu sistem ile prototip olarak geçişli malzeme yapısından oluşan, Roket ve Füze projelerinde kullanılan sıvı yakıtlı roket motoru lüle uzantısı üretilecek.

Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemleri (YESS) için PEM Yakıt Pili Teknolojisi Geliştirilmesi Projesi 

Projeyle taktik tekerlekli bir araç üzerine yerleştirilmiş, “Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi”nin görevini yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini sağlayacak PEM Yakıt Hücresi tabanlı güç kaynağının geliştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede, “Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin” hedef vuruş performansını etkileyen gürültü ve titreşim yükleri azaltılmış, yerinin tespit edilmesini zorlaştıracak şekilde termal ve akustik izi azaltılmış, klasik güç kaynaklarından hacim ve ağırlık yönünden avantajlı bir güç kaynağı elde edilecek. 

Sürü Haberleşme Teknolojilerinin Geliştirilmesi Savunma Sanayii Geniş Alan (SAGA) Çağrısı

Bu çağrı kapsamında insansız hava, kara ve deniz araçlarından oluşan homojen veya heterojen yapıdaki sürü sistemleri için esnek, planlama gerektirmeyen, düşük gecikmeli, yüksek bant genişliğine sahip, haberleşme güvenliğini sağlayan dalga şekillerinin, görev planlama yazılımlarının ve haberleşme sistemlerinin geliştirilmesi hedefleniyor. SAGA çağrısı ile başlatılacak projeler sayesinde İnsansız Kara, Deniz ve Hava araçlarından oluşan Sürü Sistemlerine yeni haberleşme yetenekleri kazandırılacak.

Merkezi/Dağıtık Sürü Yönetimi Teknolojilerinin Geliştirilmesi Savunma Sanayii Geniş Alan (SAGA) Çağrısı

Bu çağrı kapsamında otonomi seviyesinin artırılması ile operatörün her bir sürü bireyinin davranışını ayrı ayrı kontrol etmeden, sürünün bir bütün olarak kontrol edilmesi amaçlanıyor. SAGA çağrısı ile başlatılacak projeler sayesinde İnsansız Kara, Deniz ve Hava araçlarından oluşan Sürü Sistemlerine yüksek otonomi seviyesinde ortak görevleri icra etme fonksiyonu kazandırılacak.

13°
parçalı az bulutlu