banner23

banner24

SSB Başkanı İsmail Demir'den SAMP/T açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, EUROSAM SAMP/T Hava Savunma Sistemi ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

SAVUNMA SANAYİİ 29.07.2022, 10:45
SSB Başkanı İsmail Demir'den SAMP/T açıklaması
banner34

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gündeme dair soruları yanıtladı.

Hürriyet'e konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İtalya-Fransa ortaklığında geliştirilen EUROSAM SAMP-T Hava Savunma Sistemi konusunda tarafların doğrudan alım teklifini kabul etmeyeceklerini belirtti.

SSB Başkanı Demir, "Parasını verip bunu alalım, yıllarca size bağlı kalalım diyen Türkiye yok artık. Ancak teknoloji transferi ve ortak üretim olursa kabul ederiz." diyerek, Türkiye'nin SAMP/T konusundaki kararlılığını vurguladı.

Batılı ülkelerin savunma sanayi konusunda örtülü ambargolarının halen sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, "Uluslararası konularda artık hazır alımı kabul etmeyen bir Türkiye var. Savunma alanında kafamıza taktığımız bir projeyi yüzde 100 yaparız." mesajı verdi.

Fransa ve İtalya'nın SAMP-T hususunda Türkiye'ye karşı bir samimiyet ve ciddiyet sorunu olduğunu dile getiren Başkan Demir, "SAMP-T’de 2015 yılında net bir yol haritası hazırlamıştık. O süreç işlemedi. Diyelim ki Fransa'daki ve İtalya’daki bir sistem olduğu gibi Türkiye’ye gelip kurulacaktı. Biz bunu şart koşmuştuk. Buna ‘evet’ dedikleri halde gerçekleşmedi. Sonra bir tanımlama çalışması başlattık. ‘Alacaksanız alına’ doğru giden bir tartışma başladı. Nihayetinde bunu doğrudan alıma bağlayacaklarsa biz orada yokuz. Karşı taraf gelip ‘başlatalım’ derse orada ciddiyeti göreceğiz. Orada bir samimiyet ve ciddiyet sorununu gördüm. Mesele sonunda ‘satalım’a geliyor. Şunu anlatmakta zorluk çekiyoruz. ‘Biz gidip parasını verip bunu alalım, yıllarca size bağlı kalalım’ diyen Türkiye yok artık." ifadelerini kullandı.

EUROSAM SAMP/T Programı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN, EUROSAM ve Roketsan arasında 5 Ocak 2018 tarihinde, "Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması" sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme ile Türkiye, Fransa ve İtalya’nın ihtiyaçlarını karşılayan bir Hava Savunma Füze Sistemi’nin, ortaklaşa geliştirilmesi hedeflendi.

Aradan geçen süreç içerisinde Fransa ve İtalya, Mart 2021’de Yeni Nesil SAMP/T (SAMP/T NG) Hava Savunma Füze Sistemi’nin geliştirilmesin ilişkin sözleşmeyi imzaladılar.

Halihazırda savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedefler ile taktik balistik füzelere karşı etkili olan SAMP/T sistemi, Aster 30 Blok I Füzesi’ni kullanıyor. Aster 30 Blok I Füzesi ile 120km angajman menziline sahip olan SAMP/T için iki yeni füze geliştiriliyor. Geliştirilen Aster 30 Blok I NT ve Aster 30 Blok II Füzeleri ile SAMP/T, balistik füzelere karşı çok daha etkili bir hale gelecek.

28°
parçalı bulutlu