banner23

banner24

Stinger füzelerinin menzili artırıldı

Hava savunma sistemleri arasında adını sıkça duyuran Stinger füzelerinin kullanım teknikleri yenileniyor.

SAVUNMA SANAYİİ 18.03.2021, 23:45
Stinger füzelerinin menzili artırıldı
banner46

Daha öncesinde helikopter gibi hava tehditlerini bertaraf etmek için kullanılan Stinger füzesinin yakın zamanda bir insansız hava aracı hedefini etkisiz hale getirmek için kullanıldığı belirtiliyor.

Warrior Maven tarafından yapılan habere göre esasen “Javelin” tanksavar silahlarını fırlatmak için Raytheon tarafından üretilmiş olan bir fırlatıcı ile Stinger füzesi fırlatıldı. Sensör performansını artıracak bir gelişme sayesinde söz konusu gelişmenin kara temelli İHA savunmaları için yeni bir boyut getirmiş olduğu belirtiliyor. Fırlatıcı ünite Javelin silahları ile birlikte kullanıldığında 2,5 km menzile sahipken sisteme uygulanan geliştirmeler sonrasında Stinger füze ile fırlatıcı ünitenin 4,5 km menzile ulaşabildiği ifade ediliyor.

Daha uzun menzillerde daha hassas hedef alabilmek için sensörler büyük önem taşıyor. Stinger füzelerinin menzilinin artması ile doğal olarak vurabileceği hedefler de çeşitlenme gösteriyor ve daha öncesinde sistemin ulaşamayacağı yüksek irtifalardan uçuş gerçekleştiren İHA gibi hedefler artık Stinger füzeleri tarafından önlenebilir duruma geliyor.

banner34
18°
az bulutlu