banner23

banner26

banner24

banner25

Suriye'deki terör hedefleri KMC ve LUMTAS ile vuruldu

Türk Kara Kuvvetleri envanterine giren ROKETSAN KMC, LUMTAS füzesi ve YALMAN silah kulesi, Suriye'deki terör hedefleri imha edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 13.05.2022, 11:18
Suriye'deki terör hedefleri KMC ve LUMTAS ile vuruldu
banner34

Türk savunma sanayiinin özgün çözümleri sınırların korunmasına yardımcı oluyor.

PKK/YPG terör örgütü'nün Gaziantep'in Karkamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakolu'na yönelik çok namlulu roketatar (ÇNRA) ve havan topu saldırısında bulunmuş ve saldırıda 1 asker şehit olmuştu. 

Konuya dair Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Karkamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakolumuza yapılan hain saldırı sonrası başlatılan meşru müdafaa ve cezalandırma atışları sonucunda etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 21’e yükselmiştir. Cezalandırma atışlarına devam edilmektedir.'' ifadeleri kullanıldı.

Cezalandırma atışı sırasında Roketsan tarafından geliştirilen Kaideye Monteli CİRİT (KMC) ve LUMTAS füzesi ilk bir sınır ötesi terör hedefine karşı kullanıldı.

ROKETSAN KMC Aracı

ROKETSAN tarafından CİRİT Lazer Güdümlü Füze Sistemi'nin kara platformlarından da atılması amacıyla geliştirilen Kaideye Monteli CİRİT (KMC) Aracı, bir süre önce güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmuştu.

4 UMTAS/LUMTAS veya 8 CİRİT veya 2 UMTAS/LUMTAS ve 4 CİRİT füzesi taşıma yeteneğine sahip olan KMC Sistemi, Yüksek Keşif, Gözetleme ve Hedef Takibi Yeteneği, STANAG 3733’e uyumlu Otonom Lazer İşaretleme, Full HD IR, TV ve SWIR Video ile ISR [İstihbarat, Gözetleme ve Keşif] Gündüz /Gece Operasyon Kabiliyeti, Operatör & Komutan Konsolu, MIL-STD-1760 Uyumluluk, Araç İçi Yedek Mühimmat Depolama alanlarıyla kullanıcıya yüksek kontrol ve atış gücü sağlıyor.

L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi

Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi L-UMTAS, Öncelikle taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilmiş hassas güdümlü bir tanksavar füze sistemi olarak biliniyor.

Lazer güdüm yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı L-UMTAS füzesinin sabit ve hareketli hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlıyor. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebiliyor.

L-UMTAS başta taarruz helikopterleri olmak üzere; hafif taarruz uçakları, mekanize ve motorize kara araçları ve deniz platformlarında kullanılabiliyor.

22°
açık