banner23

banner24

Suriyeli kimyagerin CIA'e casusluğu deşifre edildi

ABD’de yakın zamanda piyasaya çıkan bir kitap, Suriye’nin önde gelen kimyasal silah uzmanlarından birinin 14 yıl boyunca CIA’e çalıştığını ortaya çıkardı.

SAVUNMA SANAYİİ 24.02.2021, 09:44
Suriyeli kimyagerin CIA'e casusluğu deşifre edildi

ABD’de yayınlanan The Red Line isimli bir kitap Suriye’li bir kimyasal silah uzmanı ile CIA arasındaki ilişkiyi deşifre etti. Kitapta, kimyasal silah uzmanı kişi Suriye’nin sarin gazı ve benzeri ölümcül maddeler geliştirmeye yönelik programın detaylarını 14 yıl boyunca CIA’e aktardığı yer alıyor.

CIA’e bilgileri aktaran “kimyager” gizli görevine 1988 yılında başladı. CIA’in casusluğunu yapan kimyager, Suriye istihbarat servisleri tarafından 2001’de Washington’da casusluğu anlaşılıncaya kadar görevine devam etti. İngiliz The Times gazetesi ise casusun aynı yıl kurşuna dizilerek idam edildiğini bildirdi. 

Washington Post gazetesi muhabiri ise bu casusluğu ifşa eden kitabın isminin The Red Line olmasını, 2012’de Suriye’deki iç savaşta kimyasal silah kullanılmasını Barack Obama’nın “kırmızı çizgi” olarak nitelendirmesiyle bağdaştırıyor. 

ABD’ye bilgi sızdıran kimyager casusun ABD istihbaratına çalışması Avrupa’da bir konferansa katılmasıyla başladı. Aylar sonra ise Şam’da Amerikan istihbarat görevlisiyle bir araya gelip detayları konuşup anlaştılar.

Suriyeli kimyager casusun verdiği bilgiler arasında; CIA’e Şam’da “3000 Enstitüsü” olarak bilinen son derece gizli bir kimyasal silah laboratuvarının nerede olduğu, Suriye’nin savaş başlıklarında ölümcül olan kimyasal silahlar kullanma planının ayrıntıları da yer alıyor.

banner34