banner23

banner24

Suudi Arabistan'dan yerli drone adımı

Suudi Arabistan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi (GAMI), Suudi Arabistan'ın yerli İHA'sı olacak “SkyGuard”ın geliştirilmesi ve üretimi için Suudi Arabistan Askeri Sanayi Şirketi (SAMI) ile sözleşme imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 01.11.2021, 11:59
Suudi Arabistan'dan yerli drone adımı

Suudi Arabistan, dışarıdan tedarik ettiği insansız sistemlerin yanı sıra kendi imkanları ile ürünler ortaya koymak istiyor.

Defense Here'in haberine göre GAMI'den yapılan yazılı açıklamada, "Bu imzanın stratejik amacı, hem bölgesel hem de uluslararası düzeyde teknolojik yenilik için ilk adımı atmaktır. Yaptığımız bu başlangıç; 2030 yılına kadar savunma teçhizatı ve hizmetlerine yapılan harcamaların %50'sinden fazlasının yerelleştirilmesine yönelik kapsamlı hedefe önemli bir katkı sunuyor.'' ifadeleri kullanıldı.

Uzun zamandır devam eden Ar-Ge çalışmalarının bir sonucu olarak son kullanıcının beklentilerini karşılayabilecek bir ürün olarak SkyGuard ortaya çıktı.SAMI'nin bir yan kuruluşu Advanced Electronics Co. (AEC), SkyGuard üretimi için 2021'in Ağustos ayında Prens Sultan Savunma Çalışmaları ve Araştırmaları Merkezi (PSATRI) ile bir anlaşma imzalamıştı.

Ekim ayında Kral Selman başkanlığındaki Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, "Savunma Sanayisinin Geliştirilmesi Genel Otoritesi" adlı organın kurulmasını onaylamıştı.
 

banner34