banner23

banner26

banner24

banner25

Suudi Arabistan ithalat bağımlılığından kurtulmak için yeni adımlar atıyor

Suudi Arabistan, savunma alanındaki ithalat bağımlılığını azaltmak için askerî sanayii sektöründeki lisanslı şirket sayısını yüzde 41 oranında artırdı.

SAVUNMA SANAYİİ 13.07.2021, 17:41
Suudi Arabistan ithalat bağımlılığından kurtulmak için yeni adımlar atıyor
banner34

Dünyanın en çok silah ithalatı yapan ülkesi olan Suudi Arabistan, savunma sanayiinde büyük yatırımlara yelken açmaya başladı.

Şarkul Avsat tarafından yapılan habere göre, Suudi Arabistan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi (GAMI), askerî sanayii sektöründeki lisanslı şirket sayısının yüzde 41 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

Suudi Arabistan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi'nin verilerine göre; Suudi Arabistan’ın, yüzde 85’i yerel, yüzde 15’i ise uluslararası olmak üzere askerî sanayii alanındaki şirket sayısı 99’a ulaştı. Lisans verilen şirketlerin; yüzde 55'ini imalat şirketleri oluştururken yüzde 24'ü de askerî hizmet sağlayıcılarından oluşuyor. Geri kalan kısım ise ürün tedarikçilerine veriliyor.

Suudi Arabistan'ın savunma sanayiine büyük yatırımlarda bulunması, ithal askerî ürünlere olan bağımlılığı azaltmaya yönelik olduğunu düşündürüyor.

Riyad, 2022 Mart ayında Suudi Arabistan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi'nin düzenleyeceği Dünya Savunma Fuarı'na ev sahipliği yapacak.

24°
parçalı bulutlu