banner23

banner24

Suudi Arabistan, Savunma Geliştirme Genel Otoritesi’ni kurdu

Kral Selman başkanlığındaki Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, "Savunma Sanayisinin Geliştirilmesi Genel Otoritesi" adlı organın kurulmasını onayladı.

SAVUNMA SANAYİİ 15.09.2021, 11:11
Suudi Arabistan, Savunma Geliştirme Genel Otoritesi’ni kurdu
banner46

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı. 

Al Khaleej'in haberine göre toplantıda, mali ve idari bağımsızlığa sahip ve başbakana bağlı olacak Savunma Geliştirme Genel Otoritesi’nin kurulması onaylandı. Savunma Geliştirme Genel Otoritesi, Savunma teknolojileri ve sistemleri ile ilgili araştırma, geliştirme ve yenilik faaliyetlerinin amaçlarının belirlenmesinin yanı sıra strateji ve politikalarının ana hatlarını çizecek.

2017 yılında kurulan Suudi Arabistan Askeri Endüstrileri Şirketi (SAMI), askeri sanayi sektörünün geliştirilmesi, Suudi Arabistan’ın savunma yeteneklerini güvence altına almak için dışa bağımlılığının azaltılması ve 10 yıl içinde askeri harcamaların yüzde 50’sinin yerelleştirilmesinden sorumlu.

2030 Vizyonu çerçevesinde Suudi Arabistan, değişen ve hızlanan tehditlere yanıt olarak askeri sektörünü geliştirme, savunma yeteneklerinin güçlendirilmesi ve modernizasyonu dahil ülke çıkarları ve güvenliğinin korunmasının sağlanması, askeri üretimi yerelleşme yüzdesinin yükseltilmesi ve bu çerçevede uluslararası ortaklıkların çeşitlendirilmesi için çalışıyor.

banner34
17°
az bulutlu