banner23

banner24

T129 ATAK Helikopteri Filipinler yolcusu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından Filipinler için üretilen T129 ATAK Helikopterlerinin ilk teslimatı, 8 Ocak 2022'de yapılacak.

SAVUNMA SANAYİİ 07.01.2022, 09:49
T129 ATAK Helikopteri Filipinler yolcusu

T129 ATAK, Filipinlerin güvenliği için görev yapmaya hazırlanıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından Filipin Hava Kuvvetleri için üretilen T129 ATAK Helikopterlerinin ilk teslimatları, 8 Ocak 2022'de gerçekleştirilecek.

TUSAŞ'ın kritik tesislerinin açılışının gerçekleştirildiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen "Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Programı"nda konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Filipin Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda üretilen T129 ATAK Helikopterlerinin ilk parti teslimatının 8 Ocak 2022'de yapılacağını açıkladı.

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, ilk parti teslimat kapsamında 2 adet T129 ATAK'ın Filipinlere teslim edileceğini söylerken, toplamda 6 adet ATAK helikopteri sipariş veren Filipinler, ilk helikopterlerini edinmiş olacak.

Yaklaşık 280 milyon dolar değerinde imzalanan sözleşme kapsamında 6 adet ATAK helikopterinin satışının gerçekleştirildiği Filipinler, Türkiye’nin ardından T129 ATAK helikopterlerini kullanmaya başlayan ilk yabancı ülke olarak kayıtlara geçecek.

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T-129 ATAK helikopterinin Türkiye'ye özgü millî kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95'lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye'de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T-129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T-129 ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla millî imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

banner34