banner23

banner24

Tayvan ABD’den yeni savunma füzeleri satın alacak

Tayvan, ülke savunmasını kuvvetlendirmek adına ABD’den PAC-3 MSE füzelerini satın almayı planlıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 01.04.2021, 13:22
Tayvan ABD’den yeni savunma füzeleri satın alacak
banner46

Çin’in savunma sanayii gelişmelerini yakından takip eden Tayvan yönetimi ülke savunmasını güçlendirmeye devam ediyor.

South China Morning Post sitesinde yer alan haberde, Tayvan’ın Çin’e karşı güvenliğini sağlamak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nden Patriot füzelerinin yükseltilmiş versiyonundan almaya karar verdiği ifade edildi.

Geçen günlerde Tayvan Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde Çin’in yüksek sayıda uçakla Tayvan sınırlarını ihlal ettiği raporlanmıştı. Bu olayın üzerinden çok geçmeden Tayvan Hava Kuvvetleri PAC-3 (Patriot Advanced Capability 3) ve MSE (Missile Segment Enhancement) füzelerinden almayı kararlaştırdıklarını duyurdu. 

Açıklamaların devamında teslimatların 2025 yılında başlayacağı ve teslimatları takip eden sene içerisinde de sistem konuşlandırılmalarının gerçekleştirileceği ifade edildi. Ancak yetkililer tarafından füze alımının ne kadar miktarda gerçekleşeceği hakkında bir bilgi paylaşımında bulunulmadı.

Amerika Birleşik Devletleri birçok ülke gibi Tayvan ile resmi bir diplomatik bağa sahip olmasa da Washington yönetimi adanın kendini korumasına yardımcı olmakla hukuken yükümlü. Bu sebeple gelecekte de ABD yönetimi tarafından Tayvan’a, özellikle güvenlik ve askeri gibi konularda yardımların devam edileceği düşünülüyor.

banner34
19°
parçalı bulutlu