banner23

banner26

banner24

banner25

Tayvan, yerli üretim nakliye gemisini denize indiriyor

Tayvan Donanması, yerli olarak üretilen nakliye gemisini nisan ayının sonlarına doğru denize indirecek.

SAVUNMA SANAYİİ 11.04.2021, 13:53
Tayvan, yerli üretim nakliye gemisini denize indiriyor
banner34

Tayvan Donanması'nın yerli üretim nakliye gemisinin ilerleyen günlerde denize indirilmesi bekleniyor.

Yushan isimli havuzlu çıkarma gemisinin (landing platform dock, LPD) muharebe görevlerinin yanında kurtarma faaliyetlerini de gerçekleştirebilmesi düşünülüyor.

Taiwan News sitesinde yer alan haberde, Tayvan’ın yerli olarak ürettiği Yushan isimli havuzlu çıkarma gemisine dair bilgilere yer verildi. Nisan ayının sonlarına doğru denize indirilmesi planlanan geminin ihtiyaca yönelik hem askerî hem de insanî yardım faaliyetlerinde kullanılabileceği belirtiliyor.  

Donanma yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, 2018 yılı nisan ayında CSBC şirketinin 4,6 milyar yeni Tayvan doları (162 milyon ABD doları) tutarındaki ihaleyi kazanarak bir havuzlu çıkarma gemisi prototipini inşa etme hakkına ulaştığı bilgisi yer alıyor.

Yushan gemisi çeşitli çıkarma araçlarının yanında; AAV-7 amfibi saldırı aracı ve helikopter taşıma kapasitesine, silah sistemleri olarak ise bir adet MK-75 76mm top, iki adet MK-15 Phalanx yakın hava savunma sistemi (close-in weapon systems, CIWS) ve iki adet Sea Oryx hava savunma füze sistemine sahip. Geminin 2022 yılının ilk yarısında hizmete girmesi bekleniyor.

18°
açık