banner23

banner26

banner24

banner25

Tayvan’dan Çin’e gözdağı: Uçak gemisi avcısı korvet

Donanmasını güçlendirmek isteyen Tayvan, Çin'in uçak gemisi imha eden füzelerini test etmesinin ardından donanmasına uçak gemisi avcısı korvetleri dahil etti.

SAVUNMA SANAYİİ 19.12.2020, 20:21
Tayvan’dan Çin’e gözdağı: Uçak gemisi avcısı korvet
banner34

Bu yıl Çin, yeni “uçak gemisi katili” füzeleri ile testler gerçekleştiğinde bu faaliyet Amerika Birleşik Devletleri Donanması'na net bir mesaj olarak algılanmıştı. Tayvan Donanması da bu ay yeni ağır silahlı korvetlerini çıkararak bu mesaja karşılık verdi.

The National Interest sitesinde yer alan haberde, bu korvetlerin Tayvan’ın Çin yönetimine karşı sürdürdüğü savunma çabalarında önemli bir bileşen olduğu ifade edildi. “Uçak gemisi katili” unvanını kazanan korvetler, ses altı ve ses üstü füzelerle donatılmış vaziyetteler. Taiwan News’in aktardığı diğer bir haberde, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'in, Yilan ilçesi Su-ao kasabasında bulunan Lungteh tersanesinde düzenlenen törenle Tuo Chiang sınıfı güdümlü füze korvetinin denize indirilmesine başkanlık ettiği belirtildi.

Tuo Chiang sınıfının başlıca teknik özellikleri arasında;

  • Ön güvertede bir adet OTO Melara 76mm donanma topu,
  • Sea Sword II uçaksavar füzeleri,
  • Sekiz adet ses altı hızda (subsonic) Hsiung Feng II (HF-2) gemisavar füzeleri,
  • Sekiz adet ses üstü hızda (süpersonic) Hsiung Feng III (HF-3) orta menzil füzeleri,
  • Bir adet Phalanx yakın mesafe silah sistemi (CIWS),
  • İki adet 12.7 mm Browning M2HB makineli silahları,
  • İki adet Mark 32 Surface Vessel Torpedo Tubes torpido fırlatma sistemleri yer almaktadır.

Tayvan Donanması'nın Anping sınıfı gemilerine nazaran Tuo Chiang sınıfı gemileri, savaş zamanı HF-2 ve HF-3 füze sistemleri ile donatılabilmektedirler. Ayrıca gemiler arası benzerliklerin, bu dönüşümü kısmen kolaylaştıracağı belirtilmektedir. Jong Shyn Gemi İnşaat Grubu tarafından inşa edilen korvet, modern bir katamaran tasarımına sahip ve bu tasarımın daha iyi denge, manevra kabiliyeti, daha yüksek hız ve yakıt verimliliği gibi faydalar sağlayabileceği ifade ediliyor. Lungteh şirketinin yaptığı açıklamaya göre Tuo Chiang sınıfı korvetler; 60.4 metre uzunluğa, 685 ton deplasman, maksimum 1.800 mil operasyonel menzil ve 43 knot hıza sahip. Bu sınıf korvetlerin ilkinin resmi olarak gelecek temmuz ayında Tayvan Donanması’na katılmasının beklendiği ifade edildi.

Tayvan Donanması’nın toplamda on bir “stealth” olma özelliğine sahip "uçak gemisi katili" korvete sahip olması bekleniyor. Bu korvetlerin 6 tanesinin 2023 yılı ile geriye kalan 5 tanesinin ise 2025 yılı ile birlikte teslimatının öngörüldüğü ifade edildi.

21°
parçalı az bulutlu