banner23

banner26

banner24

banner25

TCG DERYA’nın geliştirme faaliyetleri devam ediyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en önemli projelerinden biri olan Derya Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi'nin inşa donatım faaliyetleri Sefine Tersanesinde devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 28.01.2022, 15:48
TCG DERYA’nın geliştirme faaliyetleri devam ediyor
banner34

Mavi Vatan’ın güvenliği ve deniz harbinin koşulları, Türk savunma sanayiinin denizcilik alanında özgün çözümler üretmesini sağlıyor.

Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları savunma sanayiini şekillendiriyor, atılan yerlilik adımları ise özgün çözümleri beraberinde getiriyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen başlatılan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DIMDEG) Projesi kapsamında, TCG DERYA (A-1590) Gemisinin inşa faaliyetleri devam ediyor.

28 Haziran 2018 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Sefine Tersanesi arasında imzalanan sözleşme kapsamında inşa faaliyetleri başlayan TCG DERYA’nın alt sistemleri de yerli ve özgün olarak geliştiriliyor.

İki adet ASELSAN GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi (CIWS) ve iki adet ASELSAN STOP 25mm’lik Stabilize Top Sistemi ile donatılacak olan TCG DERYA, tıpkı TCG BAYRAKTAR ve TCG SANCAKTAR Tank Çıkarma Gemileri gibi iki adet CIWS’e sahip olacak.

TCG DERYA, bu sayede gemisavar füze gibi tehditlere karşı etkin bir şekilde korunabilecek. TCG DERYA’nın, 2024 yılının ilk çeyreğinde envantere alınması planlanıyor.

Gemi ayrıca insansız deniz araçlarının konuşlandırılacağı bir platform olacak.

12°
açık