banner23

banner26

banner24

banner25

TCG Selman Reis’in fabrika kabul testleri başladı

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Reis Sınıfı Yeni Tip Denizaltıların 6'ncısı olan TCG Selman Reis’in fabrika kabul testleri başladı.

SAVUNMA SANAYİİ 06.04.2022, 11:01
TCG Selman Reis’in fabrika kabul testleri başladı
banner34

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projesi kapsamında yürütülen Yeni Tip Denizaltı Projesi'nde HAVELSAN, denizaltıların beyni olarak kabul edilen komuta kontrol sistemlerinin 6'ncısının fabrika kabul testlerine başladı.

22 Mart tarihinde HAVELSAN Teknoloji Kampüsü Karaya Konuşlu Test Merkezi’nde başlatılan testlere, SSB, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Tersaneler Genel Müdürlüğü ve HAVELSAN personeli katılıyor.

Yaklaşık 2500 sayfalık test prosedürü bulunan TCG Selman Reis Denizaltısının fabrika kabullerinin 14 Nisan tarihine kadar sürmesi planlanıyor.

Reis sınıfı denizaltıların 6'ncısı olan TCG Selman Reis için geliştirilen komuta kontrol sistemi, 7 farklı akustik sensöre sahip denizaltının dinleme kabiliyetlerini ve hedef tespit menzilini artırırken, dinleme ve su altı koşullarına uyum sağlama yeteneklerini de iyileştirdi.

Fabrika Kabul Testlerinin ardından yapılması beklenen Liman Kabul Testleri, Gölcük Tersanesi’nde gerçekleştirilecek.

Cihazların kurulumu ile radar ve akustik sistemlerin aktive edilmesinin ardından Deniz Kabul Testleri başlayacak.

HAVELSAN, proje kapsamında geçtiğimiz yıl da 5. denizaltının komuta kontrol sistemlerini teslim etmişti.

2021 yılında ayrıca, 6 adet reis sınıfı denizaltının 6'ncısı olan TCG Selman Reis’in Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) de teslim edilerek projenin tüm DBDS teslimatları tamamlanmıştı.

Komuta kontrol sistemlerinin de teslim edilmesiyle Reis Sınıfı Denizaltıların tamamının kalbi ve beyni tamamlanmış olacak.

HAVELSAN, proje kapsamında, kendi tesislerinde bulunan Karaya Konuşlu Test Sistemi’nde tüm sistem geliştirme ve test faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

20°
açık