banner23

banner24

TEI ve BOTAŞ arasında dev anlaşma

TEI ve BOTAŞ arasında altyapı, imalat, bakım ve onarım kabiliyetleri ile motor tasarım ve geliştirme alanlarında iş birliği protokolü imzalandı.

SAVUNMA SANAYİİ 11.08.2022, 15:41
TEI ve BOTAŞ arasında dev anlaşma
banner46

Havacılık motorlarında ülkemizin lider şirketi TEI; sahip olduğu altyapı, imalat, bakım ve onarım kabiliyetleri ile motor tasarım ve geliştirme çalışmalarındaki başarılarını enerji üretiminde kullanılan gaz türbinlerine de aktaracak.

TEI ile BOTAŞ arasında imzalanan protokole göre TEI; BOTAŞ envanterinde bulunan tüm gaz türbinleri için mühendislik desteği verilmesi, yerlileştirme, yenileştirme ve verimlilik kapsamında yapılacak çalışmalar ile bakım ve servis konularında BOTAŞ’a destek verecek.

Geçtiğimiz aylarda BOTAŞ’ın kullandığı bir gaz türbininin bakım ve onarımı için çalışmaya başlayan iki dev şirket, bu anlaşmayla birlikte iş birliklerini envanterde yer alan tüm gaz türbinleri için genişletmiş oldu.

Protokol kapsamında, TEI'nin geliştireceği gaz türbini ve doğal gaz kompresörleri konularında da BOTAŞ ile ortak çalışma yapılacak.

TEI Eskişehir Yerleşkesinde düzenlenen imza törenine TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, TEI Programlar Direktörü Ahmet Kain, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı M. Talha Pamukçu ile şirket yetkilileri katıldı.

Özellikle son 8 yılda tasarladığı, geliştirdiği, çalıştırdığı ve ürettiği 11 millî, 1 yerli havacılık motoruyla Türkiye’nin havacılık motorlarındaki lider şirketi TEI; geçtiğimiz haftalarda, 6.000 lbf itki üretecek, ülkemizin ilk millî turbofan motoru TEI-TF6000’i tanıtmıştı.

banner34
21°
parçalı bulutlu