banner23

banner24

TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan’a taşındı

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in tanıtım lansmanı Azerbaycan’da yapıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 07.02.2022, 11:11
TEKNOFEST heyecanı Azerbaycan’a taşındı

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e kardeş ülke Azerbaycan ev sahipliği yapacak.

Tanıtım lansmanında önemli açıklamalarda bulunan Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar,

“TEKNOFEST gün geçtikçe büyüdü. Büyümeye devam ediyor. Türkiye dışında gerçekleştireceksek bunu can kardeşlerimizin topraklarında yapmalıyız dedik. Azerbaycan'da yapıyoruz. Bağımsızlığımız için milli savunma sanayine sahip olmamız şart.” dedi.

“İstanbul'da ellerin yükseldiği duaya Bakü'de amin denir”

Yüksek teknolojiyi kimseye bağlı olmadan gerçekleştirmeliyiz diyen Bayraktar,

"TEKNOFEST Azerbaycan'da da yoluna 10 yarışmayla başlıyor. Tüm teknoloji tutkunlarını elini çabuk tutup 17 Şubat'a kadar bu yarışmalara başvurmaya çağırıyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeşliğine dikkat çeken Selçuk Bayraktar,

“Yüksek teknolojiyi kimseye bağlı olmadan gerçekleştirmeliyiz. Bayraktar SİHA'larımızın görev yaptığı terörle mücadelede ve kanayan yaramız Karabağ'da gördük. Karabağ işgalden azat oldu.

Yüksek teknolojiyi kimseye bağımlı olmadan milletimizin geliştirmesi gerekiyor. Bugün Bakü'de evimizdeyiz. İstanbul'da ellerin yükseldiği duaya Bakü'de amin denir. TEKNOFEST 14 yarışmayla başladı. 20 bin öğrenci başvurdu. Teknoloji yarışma platformu olarak 39 farklı yarışmayla devam ediyor.” diye konuştu.

TEKNOFEST Azerbaycan

26-29 Mayıs 2022 tarihlerinde Bakü Crystal Hall ve çevresindeki sahil bulvarında gerçekleşecek olan TEKNOFEST’e her sene olduğu gibi bu sene de binlerce öğrenci ve yüzlerce takım katılım sağlayacak.

Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderliğinde gerçekleştirilecek TEKNOFEST Azerbaycan’da, Smart Karabağ Hackathon ve Rocket League Esports EuroCup yarışmalarının da olduğu 10 farklı teknoloji yarışması düzenlenecek.

Paydaşlar ve katılımcı firmaların ürün ve projelerinin yanı sıra genç teknoloji tutkunları tarafından geliştirilen prototip ve STEM projelerinin de ziyaretçilerin ilgisine sunulacağı festivalde, insansız hava araçları ve helikopterlerin de açık havada sergileneceği bir statik alan yer alacak.

Festivalin etkinlik programı kapsamında, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin hava gösterilerine ek olarak Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Türk Yıldızları ve Solo Türk gösterileri, ana sahnede gerçekleşecek sanatçı performansları, dikey hava tüneli, su gösterileri, uçuş simülatörleri, robot gösterileri ve daha birçok etkinlik ziyaretçileri bekliyor olacak.

banner34