banner23

banner26

banner24

banner25

TEKNOFEST rekor katılımla başlıyor

Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest rekor katılımla başlıyor. Bu yıl Gaziantep ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Teknofest 24-27 Eylül tarihleri arasında Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde yapılacak.

SAVUNMA SANAYİİ 23.09.2020, 15:52
TEKNOFEST rekor katılımla başlıyor
banner34

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığı ile düzenlenen Teknofest Gaziantep, pek çok yarışma ve özel etkinliği meraklılarıyla buluşturuyor. Tuz Gölü'nde roket ile başlayan ve Kocaeli'de gerçekleşen elektrikli araç yarışması ile devam eden Teknofest, Gaziantep'te rotasına devam ediyor. Elektrikli araç yarışması, robotaksi araç yarışması, insansız hava aracı yarışması ve model uydu yarışması gibi pek çok aşamayı tamamlayarak Gaziantep'teki fuar merkezinde yarışmacılar hünerlerini sergileyecek.

COVİD-19 önlemlerinin en üst seviyede tutulduğu Teknofest, “Milli Teknoloji Hamlesi” sloganı ile yola çıkıyor. Türkiye'nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen Teknofest, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları ve üniversitelerinin destekleriyle gerçekleştiriliyor.

Teknofest 2020 teknoloji yarışmalarının paydaşları arasında Milli Eğitim Bakanlığı, AFAD, ASELSAN, BAYKAR, BMC, Bilişim Vadisi, HAVELSAN, ROKETSAN, SANKO, STM, TARNET, TEI, THY, TURKSAT, TAI, TÜBİTAK, TÜBİTAK MAM, TÜBİTAK SAGE bulunuyor.

Türkiye'de gençlerin milli teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılmasını hedefleyen Teknofest; teknoloji, havacılık ve uzay alanında çalışan binlerce gencin ürettiği fikir ve projeleri hayata geçirebilecekleri önemli bir platform oluşturuyor. Etkinlik kapsamında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına başvuruda bulunan 100 bin gençten yaklaşık 5 bini finalist olarak yarışacak. Teknofest 2020'de yarışmalarda barışı gösterip dereceye girmeye hak kazanan takımları 3 milyon TL'nin üzerinde ödül bekliyor.

Bu yıl, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali;Teknofest kapsamında Gaziantep'te düzenlenen teknoloji yarışmalarının gerçekleşeceği alana, pandemi sebebiyle ziyaretçi kabul edilmeyecek. Festival, kendi resmi siteleri ve sosyal medya mecraları üzerinden takip edilebilecek. Teknofest 27 Eylül Pazar Günü’ne kadar devam edecek.

19°
açık