banner23

banner24

Temel Kotil: ANKA birçok ülkenin göz bebeği olacaktır

Turkish Aerospace Mag'in 122'nci sayısında açıklamalar yapan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, şirket ürünlerine ve şirketin 48'inci yılına değin yaşanan serüvene ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SAVUNMA SANAYİİ 13.07.2021, 14:32
Temel Kotil: ANKA birçok ülkenin göz bebeği olacaktır

Turkish Aerospace Mag'in 122'nci sayısı için röportaj veren TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil; TUSAŞ'ın 48'inci yılı olması münasebetiyle şirketin serüveni, TUSAŞ ürünlerinin halihazırdaki durumları ve gelecekleri gibi meselelere ilişkin değerlendirmelerini okuyucular ile paylaştı.

TUSAŞ'ın 48'inci yılına girmesi ve bu zamana kadar yaşanan serüveni değerlendiren TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Şirketimiz bundan tam 48 yıl nce Amerikan ambargosunun uygulandığı yıllarda ülkemizin savunma sanayiine katkı sağlamak ve dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla kuruldu. O yıllarda havacılık sektörüne dair çok fazla hayal kuramıyorduk. Şirketimiz, 1984 yılında başladığı F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testleri faaliyetleri ile hem iyi bir alt yüklenici olarak anılmaya hem de Türk Hava Kuvvetleri'ne büyük katkılar sağlamaya başladı. 2005 yılında yerli ve milli  bir sermayeye kavuşan şirketimiz, özgün ürünleri ile 1973 yılında tükenen umutları yeniden canlandırarak HÜRKUŞ, ANKA, T129 ATAK, GÖKBEY, ŞİMŞEK, AKSUNGUR gibi ürünlerle büyük bir atılım gerçekleştirdi. 48. yılını günden güne gelişen ve envanterdeki sayıları her geçen gün daha da artan özgün ürünleriyle birlikte kutlayan şirketimiz, şimdi ise havacılık sektörünün rotasını ülkemize çevirecek olan Milli Muharip Uçak (MMU), HÜRJET, Kargo İHA gibi ürünlerle rakiplerinden sıyrılmak için hız kesmeden çalışmalarını sürdürüyor." ifadelerini kullandı.

"2022 yılı sonuna kadar ise toplamda dokuz T129 ATAK Helikopterimizi Emniyet Genel Müdürlüğümüze teslim etmiş olacağız"

Geçen aylarda Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine ilk kez dahil olan T129 ATAK helikopterleri ve bu teslimatların önemi hakkında değerlendirmeler yapan Kotil, "Egemen Projesi kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğümüze Şubat ayında ilk T129 ATAK Helikopterimizi teslim ettik. Mayıs ayının farklı günlerinde ikinci ve üçüncü helikopterimizin teslimatlarını da gerçekleştirdik. 2022 yılı sonuna kadar ise toplamda dokuz T129 ATAK Helikopterimizi Emniyet Genel Müdürlüğümüze teslim etmiş olacağız. Bu dokuz helikopterimiz Diyarbakır, Van, Şırnak ve Hakkari ncelikli olmak üzere b lge illerinde hareketli filo olarak g revlendirilecek. T129 ATAK envanterde yer alan en güçlü ürünlerimiz arasında yer alıyor. T129 ATAK Helikopterinin teslimat sayısı 61’e yükseldi. Hangarlarımızın ışıkları asla kapanmıyor. Arkadaşlarımız savunma sanayiimize katkı sağlamak için var gücüyle çalışıyorlar. T129 ATAK’ın başarıları arkadaşlarımızın özverilerinin en somut kanıtlarından biridir." şeklinde konuştu.

"AKSUNGUR nice büyük görevin üstesinden gelecek"

AKSUNGUR'un geleceğini değerlendiren Kotil, "AKSUNGUR, mühendis ve teknisyen arkadaşlarımızın cesaretle adım atarak 18 ay gibi kısa bir sürede tamamladıkları bir başarı hikayesidir. Mütevazı bir bütçeyle bizlere sundukları bu proje, geldiğimiz noktada büyük başarılarla anılıyor. Bizler ise büyük bir gurur yaşıyoruz. AKSUNGUR, daha önce 12 MAM-L ile 28 saat, mühimmatsız olarak 49 saat havada kalmış ve büyük bir heyecana neden olmuştu. AKSUNGUR bu yıl, KGK-SİHA-82 faydalı yük ile uydudan kontrol edilerek Ankara’dan havalanarak ulaştığı Sinop açıklarında 20 bin feet irtifada 30 km menzilden hedefi başarı ile vurdu. Şimdi ise gayemiz, aynı faydalı yük ile menzili 45 km’ye çıkarmak ve hedefi yine tam 12’den vurmak… Geçtiğimiz günlerde tesislerimizden Adana Şakirpaşa Havaalanı’na uçarak ilk saha görevine başlayan AKSUNGUR, Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından yangınla mücadele kapsamında kullanılıyor. Birbirinden önemli kabiliyetlere sahip AKSUNGUR faydalı yükleriyle birlikte üzerinde taşıdığı TUSAŞ ailesinin tecrübeleri sayesinde daha nice büyük görevin üstesinden gelecek." dedi.

"HÜRKUŞ, arkadaşlarımızın deneyimleri ve azimleri sayesinde gelişmeye ve güçlenmeye devam ediyor"

HÜRKUŞ HYEU’yu ve ülkemize sağlayacağı katkıları değerlendiren Temel Kotil, "Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (The European Union Aviation Safety Agency-EASA) CS-23 uçakları sınıfında değerlendirerek sertifikalandırdığı ilk Türk uçağı HÜRKUŞ, arkadaşlarımızın deneyimleri ve azimleri sayesinde gelişmeye ve güçlenmeye devam ediyor. HÜRKUŞ’un yeni versiyonu Hava Yer Entegrasyon Uçağı’nın (HYEU) ilk uçuşunu Uluslararası Anadolu Ankası-2021 Tatbikatı’nda gerçekleştirdik. İleri Hava Kontrolörü, İleri Muharebe Kontrolörü ve Müşterek Ateş Destek Timi eğitimleri verilecek olan uçağın Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın eğitim faaliyetlerinde kullanılması planlanıyor. HÜRKUŞ’tan farklı bir çok özelliğe sahip olan bu uçağa arkadaşlarımız güdümlü ve güdümsüz eğitim mühimmatları ile oto pilotu da aşamalı olarak entegre edilebilecekler. Biz, HYEU’nun Hava Kuvvetlerimize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"GÖKBEY’in ilk teslimatı 2022 yılında yapılacak"

GÖKBEY projesinde gelinen aşamaye ilişkin konuşan TUSAŞ Genel Müdürü, "Kendi klasmanında İtalyan Leonardo’nun yaptığı benzer bir helikopterle yarışacak olan GÖKBEY’in ilk teslimatı 2022 yılında yapılacak ve biz, yaptığımız teslimatlarla rakibimizin önüne geçeceğimizi öngörüyoruz. Takvimine uygun bir şekilde ilerleyen proje kapsamında, arkadaşlarımız gerekli testlerin yapılması için bir test merkezi kurarak, ekipmanları da büyük oranda yerlileştirdiler. Şimdi ise ülkemizde bir ilke imza atmak için gayret ediyorlar. Özgün ürünlerin uçuş faaliyetlerini icra etmeden önce kritik parçaları Tam Boy Statik Test’e tabi tutacaklar. Tüm helikopter gövdesinin yüklenerek kritik parçalar 96 farklı nokta ve yönde, 96 kontrol kanalıyla test edilecek. Yüksek teknolojili bir altyapıya ve 3.200 m2 alana sahip GÖKBEY için oluşturulan test merkezimizde ileriki dönemde HÜRJET ve diğer ürünler de bu testle zorlu bir sınavdan geçecekler." dedi.

"Tunus’a üç İHA ile birlikte üç adet Yer Kontrol Sistemi’ni teslim edeceğiz"

ANKA'nın başarısına da değinen Kotil, şöyle konuştu:

"ANKA ülkemizin en başarılı hava araçlarından biri olarak kabul görüyor. Şimdiye kadar birbirinden zor görevlerin üstesinden gelerek, adını sınırların ötesine taşımayı ve ülkemizin ihracatını gerçekleştirdiği hava aracı olmayı başardı. Sözleşme kapsamında Tunus’a üç İHA ile birlikte üç  adet Yer Kontrol Sistemi’ni teslim edeceğiz. Tunus Hava Kuvvetleri bakım personeli yedi hafta boyunca şirketimizde tip bakım eğitimleri aldılar. Arkadaşlarımız da ülke ile irtibat halindeler. Teslimat süreci devam ediyor. Farklı bir ülkenin envanterinde de büyük başarılara imza atacak olan ANKA, bu sayede daha birçok ülkenin göz bebeği olacaktır. Bu ihracatın ardından, inşallah daha büyük anlaşmalara da imzamızı atacağız."

banner34