banner23

banner24

TG40-BA silah sistemlerinde dışa bağımlılığı ortadan kaldırıyor

Birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk çoklu bombaatar TG40-BA’nın atış videosu yayınlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 16.10.2021, 12:30
TG40-BA silah sistemlerinde dışa bağımlılığı ortadan kaldırıyor
banner46

Türk savunma sanayii silah sistemlerinde dışa bağımlılığı sonlandırmak için çalışmalarına devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TG Savunma tarafından geliştirilen çoklu bombaatar TG40-BA’nın Türk silah sanayiinin dışa bağımlılığını sona erdirmek açısından çok önemli bir ürün olduğunu vurguladı.

İsmail Demir’in resmi Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımda, “Silah sistemlerinin tamamında dışa bağımlılığı sona erdirmekte kararlıyız. Birden fazla çeşit mühimmat atabilen ilk çoklu bombaatarımız TG40-BA, ayarlanabilir kızaklı optik nişangaha ve etkili atışlara sahip. Sektörümüzün başarılı temsilcisini tebrik ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın koordinasyonu ve direktifleriyle yürütülen çalışmalarla son dönemde çok sayıda hafif silah, yerli üreticiler tarafından geliştirildi ve güvenlik güçlerine teslim edildi.

Özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer güvenlik birimlerinden gelen geri bildirimlerle daha gelişmiş ürünler ortaya çıkıyor. Muharebe sahasındaki yeni ihtiyaçların da ortaya çıkması yerli silah sanayiinin özgün çözümler üretmesine sebep oluyor.

Bu özgün ürünlerin son örneği ise 40 milimetre Tamburalı Bombaatar oldu.

Çoklu bombaatar TG40-BA, TG Savunma tarafından geliştirildi ve kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı. 40 milimetre Tamburalı Bombaatar ile 40x46 milimetre düşük hızlı ve 40x51 milimetre orta hızlı mühimmatlar kullanılabiliyor. Bombaatar, ayarlanabilir kızaklı optik nişangahıyla çatışma bölgesinde 800 metreye kadar etkili atış yapabiliyor.

banner34
15°
parçalı bulutlu