banner23

banner24

TÜBİTAK SAGE zorlu hava şartlarına hazır

TÜBİTAK SAGE tarafından sağlanan Çevresel Testler Merkezi hizmeti, sivil ve askeri standartlara uygun hizmet veriyor.

SAVUNMA SANAYİİ 17.02.2022, 17:51
TÜBİTAK SAGE zorlu hava şartlarına hazır

TÜBİTAK SAGE zorlu hava şartlarına dayanıklı mühimmatları güvenlik güçlerinin hizmetine sunuyor.

Mühimmatların buzlanma ve dondurucu soğuklara dayanıklı olması için çalışmalar yapan SAGE, buzlanma kaynaklı test numunesinin işlevsel performansını belirliyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından yapılan açıklamada,

“Test ürününün gerçek kullanım koşullarında buzlanma kaynaklı oluşabilecek işlevsel performansının test edildiği Çevresel Testler Merkezimiz, sivil ve askeri standartlara uygun hizmet veriyor.” ifadelerine yer verildi.

Çevre Şartları Testleri

Çevresel testler, askeri ve sivil amaçlı kullanılan alt sistem ve sistemlerin ömür döngüleri boyunca maruz kalabilecekleri çevre koşullarına karşı olan dayanım ve performanslarını incelemek amacıyla gerçekleştirildi.

TÜBİTAK SAGE Çevre Şartları Altyapısı (ÇŞA), TS EN ISO/IEC 17025 standardına göre 2012 yılında Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildi.

Buzlanma-Dondurucu Yağmur (EHG-2.13)

Buzlanma / Dondurucu Yağmur Testi, buzlanma kaynaklı test numunesinin işlevsel performansının belirlenebilmesi amacıyla yapılıyor.

Test kabinine yerleştirilen numuneye, gerçek kullanım koşullarında karşılaşabileceği buzlanma koşulları uygulanıyor.

Test sırasında ve/veya sonunda numunenin fiziksel incelemesi ve işlevsellik kontrolü yapılır, varsa ortaya çıkan hatalar kayıt ediliyor.

Buzlanma/Donma kabininin teknik özelliklerinin uygun olduğu her tür askeri ve sivil standarda uygun olarak testler gerçekleştirilebiliyor.

banner34