banner23

banner26

banner24

banner25

TÜBİTAK SAGE’nin yeni nesil mühimmatları sahaya iniyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen milli mühimmatlarda seri üretim dönemi başlıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 04.06.2022, 15:18
TÜBİTAK SAGE’nin yeni nesil mühimmatları sahaya iniyor
banner34

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mühimmat ihtiyaçlarını karşılamak adına çalışmalar yürüten TÜBİTAK SAGE’den güzel haberler ard arda geliyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nün (SAGE) geliştirdiği mühimmatlar seri üretim bandına giriyor.

TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN ortaklığında yürütülen seyir füzesi SOM projesinde ROKETSAN'da seri üretim devam ederken füzenin değişik varyantlarına yetenek kazandırılmasına, alt bileşenlerin millileştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Ayrıca TÜBİTAK SAGE bünyesinde yürütülen hava-hava füzesi projelerinde de çalışmalar devam ediyor.

Ramjetli Motorlu Hava-Hava Füzesi Gökhan ile ilgili çalışmalar devam ederken, seri üretim için hazırlıklar da yapılıyor.

SAGE’nin İHA odaklı projelerinde de yeni adımlar atılmaya başlandı.

Kuzgun projesine titizlikle eğilen SAGE mühendisleri değişik varyantlar üzerine çalışmalar yapıyor.

Serbest süzülen, turbojetli ve katı yakıtlı olmak üzere üç farklı varyant çalışması yapan SAGE, üç varyantın çalışmasını da paralel olarak yürütüyor. Kuzgun’un varyantları arasında serbest süzülen varyantına öncelik veren SAGE, yeni siparişler için hazır duruma geldi.

TÜBİTAK SAGE’nin İHA odaklı bir diğer projesi olan Bozok’ta da yeni gelişmeler yaşandı.

Bozok'un delici harp başlığı geliştirilirken kalifikasyonu tamamlanan Bozok'ta seri üretime başlandı.

Seri üretim sürecinde test atışlarının da devam edeceği gelen bilgiler arasında ayrıca Bozok’un menzili de artırılmış durumda. 15 kilometrenin üzerine çıkılan test atışları yapılırken SAGE mühimmatın menzilini daha da artırmak için çalışmalar yapıyor.

24°
açık