banner23

banner24

TÜBİTAK'tan Arabistan'a çoklu iş birliği rüzgarı

Resmî ziyaretleri kapsamında Arabistan'a giden TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal; burada savunma, uzay, yapay zeka gibi konularda iş birliklerine yönelik çeşitli özel görüşmelerde bulundu.

SAVUNMA SANAYİİ 19.01.2023, 09:41
TÜBİTAK'tan Arabistan'a çoklu iş birliği rüzgarı

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, resmî ziyaretleri kapsamında gittiği Arabistan'da savunma uzay, yapay zeka gibi konularda özel görüşmelerde bulundu.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı, Suudi Arabistan Askeri Sanayii, Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri, Suudi Uzay Komisyonu ve Veri ve Yapay Zeka Kurumu'nu ziyaret eden Mandal'ın ilk durağı Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı oldu.

Burada Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Talal Bin Abdullah Alotaibi ile verimli ve sonuç odaklı bir görüşme gerçekleştirdi.

Resim

Görüşmede Türkiye ve Suudi Arabistan savunma sanayiilerinin Ar-Ge temelli geleceği ele alındı ve bu alandaki ortak fırsatlar istişare edildi.

Mandal'ın ikinci durağı SAMI Defense oldu.

Resim

Mandal burada SAMI Defense Yönetim Kurulu Başkanı Velid bin Abdülhamid ebu Halid ile bir araya gelerek savunma sanayii alanında ortak projeler ve teknolojik iş birliği olanakları üzerinde görüşme gerçekleştirdi.

Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri Başkanı Münir el-Desûkî'nin davetine yanıt veren Mandal; farklı iş birliği modelleri odağında etki oluşturmaya yönelik görüşmelerde bulundu. 

Resim

 Hasan Mandal bu görüşmede araştırma laboratuvarlarını ziyaret ederek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Resim

Hasan Mandal, Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri'ni ziyaretinin ardından Suudi Uzay Komisyonu'na geçti. TÜBİTAK'ın uzay çalışmaları konusundaki bilgi birikiminden yola çıkarak bu alanla alakalı tecrübelerini paylaşan Mandal; uzay çalışmalarına yönelik tasarımdan ürüne kadar potansiyel iş birliği fırsatlarını görüştü.

Mandal'ın Arabistan'daki son adresi Veri ve Yapay Zeka Kurumu oldu.

Resim

Hasan Mandal burada yapay zeka çalışmalarına ilişkin TÜBİTAK'ın yetkinlikleri ve yenilikçi ekosistem modeli deneyimlerini aktardı; geleceğin teknolojilerinde kurumlararası birlikte gerçekleştirilebilecek yenilikçi çalışmaları masaya yatırdı.

banner34