banner23

banner26

banner24

banner25

Türk İHA'ları ABD'yi endişelendiriyor

Suriye, Libya ve Azerbaycan’da İHA ve SİHA’lar aracılığıyla yakalanan büyük başarılar son günlerde uluslararası alanda konuşulmaya devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 01.12.2020, 14:38
Türk İHA'ları ABD'yi endişelendiriyor
banner34

Türkiye'nin Libya'daki başarısı, Azerbaycan'ın Karabağ zaferi ve Türkiye sınırında ve Suriye'de terör örgütlerinin belinin kırılması, insansız hava araçlarının yurt içi ve yurt dışındaki alınan pozisyonda ne kadar etkili olduğuna dikkat çekiyor.

The Washington Post’ta yayınlanan habere göre, Azerbaycan’ın Karabağ’ı geri alması, Suriye’nin kuzeyinde Türk sınırları için tehdit oluşturan terör örgütlerinin belini kırması ve Libya’daki yaşanan iç savaşı Türk destekli hükümet lehine çevrilmesi gibi başarılarla insansız hava araçlarının uluslararası sahada önemli bir rol oynadığı belirtildi.

Haberin devamında, drone'larla gelen uluslararası sahadaki askeri başarıların Türkiye’yi, ABD’nin Yunanistan, BAE gibi müttefikleriyle anlaşmazlığa sürüklediği, Joe Biden yönetimi açısından da dış politikada bir sorun teşkil ettiği ifade edildi.

Washington Post, Türkiye’nin ürettiği drone’ların Çin ve İsrail gibi üreticilerle rakip haline geldiğini aktardı.

Ölümcül "drone" sürüsü

Türkiye’nin Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Fırat Kalkanı harekatlarıyla sınırındaki terör unsurlarını yok etmesi ve güvenli sınır alanını sınırın dışına kaydırması, dış kaynakların “ölümcül drone sürüsü” olarak bahsettiği insansız hava araçlarıyla gerçekleştirildi.

18°
açık