Türk İHA'ları Alman basınında geniş yankı uyandırdı

Alman medyasında Türk savunma sanayiinin operasyonel anlamdaki en büyük avantajlarından biri olan SİHA’lar değerlendirildi.

SAVUNMA SANAYİİ 21.11.2020, 18:49
Türk İHA'ları Alman basınında geniş yankı uyandırdı

Terörle mücadele operasyonlarında, Suriye’de, Libya’da ve son olarak Azerbaycan'ın Ermenistan karşısında verdiği haklı mücadelede elde ettiği zafere büyük katkılar sağlayan Türk SİHA’ları Alman basınında yankı uyandırdı. Alman merkezli "Tagesschau" gazetesi, Türk SİHA'larından övgüyle bahsederken Avrupa’nın bu gelişmeleri yakından takip etmesi gerektiği belirtildi.

Almanya merkezli "Tagesschau" gazetesinde yer alan "SİHA'lardan kaçmak için 7 saniyeniz var" başlıklı haberde, "Türkiye savaşlarda İHA'ların kullanımında öncü. Bu SİHA'larla silah ambargosu kırılıyor ve savaşın seyri değişiyor. Askeri uzmanlar uyarıyor: Avrupa hazırlıklı değil.” ifadelerine yer verildi.

Gazete Suriye'yi "21. yüzyılın Savaş Laboratuvar"ı olarak değerlendirdi ve devamında yapılan analize göre, Türkiye’nin insansız platformlar ve bunların koordinasyonunu yapan elektronik teçhizatlar üzerinden nasıl yönlendirildiğini anlattı.

"Dağlık Karabağ'daki Ermeni kuvvetleri siperlerine gömüldü"

Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı kazandığı başarının en büyük etkenlerden birinin Türkiye üretimi SİHA’lar olduğunu yazan Alman gazetesi, "Bu kombinasyonun ne kadar güçlü olabileceğini gösterdiler. Azerbaycan, Türkiye ile stratejik askeri ortaklığından güçlü bir şekilde yararlandı. Dağlık Karabağ'daki Ermeni kuvvetleri siperlerine gömüldü. Kolay hedeflerdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın videoları bunu açıkça gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Haberin devamında Türkiye üretimi İHA'ların, savaşın birçok noktasında etkin bir şekilde kullanılabileceği belirtildi. Habere göre, “Türk "Bayraktar TB-2" veya İsrail yapımı "Hermes 900", roket ve top mermileriyle saldırıya uğrayan düşman mevzilerini araştırmak için kullanılıyor.

"Bayraktar TB-2" ve diğer İHA'lar füzelerle donatılabiliyor. Kamikaze İHA’ları adı verilen İHA'lar, pilot bir hedef seçene kadar bir bölgeyi çevreliyor ve daha sonra hedefin üzerine çöküyor. Azerbaycan'da İsrail tarafından yapılan bu tarz İHA'lar mevcut.” dendi.

“Türk İHA’ları Ermenistan tarafının moralini bozdu”

Türkiye üretimi İHA’ların Azerbaycan-Ermenistan mücadelesinde Azerbaycan tarafına çok büyük bir moral üstünlüğü sağladığı ifade edilen haberde, “Ermeni Silahlı Kuvvetleri'nin kullanmış olduğu eski tip uçaksavar sistemleri, Bayraktar TB-2'yi ve kamikaze İHA'ları tespit edip yok edecek durumda değildi. Bitkinlik ve özellikle kamikaze İHA'ları Ermeniler üzerinde moral bozucu bir etki yaptı.” ifadelerine yer verildi.

Gazeteci Tatul Hakobjan, İHA'lardan kaçmak için sadece yedi saniyenin olduğunu belirtti.

Avrupa'nın SİHA'larla mücadele etmesi çok zor

Avrupalı sektör uzmanlarına ve Almanya merkezli "Tagesschau" gazetesinde yer alan habere göre, “Avrupa devletleri Azerbaycan'ın kullanmış olduğu silahlarla mücadele edecek durumda değil. Polonya veya Fransa silahlı kuvvetlerinin hava savunma sistemleri sadece uçaklara yönelik. Küçük saldırı İHA'ları gözetim sistemlerinden gözükmeden geçti ve sürülerde savunma önlemlerinin üstesinden gelebildi. Ek olarak, elektronik müdahale önlemleri bu sistemleri kör edebiliyor.”

13°
açık