banner23

banner31

banner24

Türk KAPLAN’ı Bangladeş envanterine girmeye devam ediyor

Bangladeş, ROKETSAN tarafından geliştirilen TRG-300 KAPLAN çok namlulu satıhtan satıha füzelerini teslim almaya devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 13.06.2021, 10:04
Türk KAPLAN’ı Bangladeş envanterine girmeye devam ediyor

Mart ayının başlarında Bangladeş Genelkurmay Başkanı Orgeneral Aziz Ahmet, KAPLAN Füze Sistemi’nin Haziran 2021’e dek Bangladeş ordusunun kullanımına sunulacağını açıklamıştı. Fakat ROKETSAN ilk teslimata Nisan ayının sonlarında başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde bir parti daha TRG-300 KAPLAN Füze Sistemi Bangladeş’e teslim edildi.

Defense Technology of Bangladesh-DTB tarafından paylaşılan görsellerde TRG-300 KAPLAN Füze Sistemi’ne ait parçalar Bangladeş sokaklarında tır ile taşınırken görülüyor.  Geçen hafta da Bangladeşli sosyal medya kullanıcıları, TRG-300 KAPLAN Füze Sistemi'nin fırlatma aracı, komuta aracı ve füze yükleme aracının nakliye esnasında çekilmiş görüntülerini paylaşmıştı.  

ROKETSAN ve Bangladeş Ordusu arasında toplam 3 batarya ve 18 fırlatma aracının 60 milyon dolar karşılığında teslim edilmesi için sözleşme imzalanmış; bu kapsamda Türkiye’de eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve ülkelerine dönen 40’dan fazla Bangladeş ordu mensubu, teslimatı sağlanan TRG-300 KAPLAN Topçu Alayı’nın altında görevine başladı. 

ROKETSAN tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen TRG-300 Kaplan füzeleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak ve Suriye’de icra ettiği operasyonlarda aktif olarak kullanılarak muharebe sahasında da kendini kanıtladı. Bangladeş’ten önce de Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından tercih edilen KAPLAN füzeleri, ihracat performansıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

17°
parçalı bulutlu