banner23

banner26

banner24

banner25

Türk savunma sanayii hamleleri Yunanistan'ın gündeminde

Yunan Greek Reporter gazetesi ‘Almanya, Ege’de AB’nin müttefiki Yunanistan yerine Türkiye’yi destekliyor’ başlıklı haberinde Türkiye’nin savunma atılımlarını ele aldı.

SAVUNMA SANAYİİ 11.07.2021, 08:42
Türk savunma sanayii hamleleri Yunanistan'ın gündeminde
banner34

Türkiye’nin savunma sanayiine yaptığı yatırımlar ve aldığı olumlu çıktılar dünyadaki birçok yabancı ülke ve düşünce kuruluşunun olduğu gibi Yunanistan’ın da dikkatini çekti.

TRT’nin Yunan medya kuruluşu Greek Reporter’dan aktardığına göre, Türkiye’nin donanma cephaneliğini güçlendirmesi ve Doğu Akdeniz’de gücünü ve kabiliyitlerini sergilemesi Yunanistan’da endişe yarattı. Türkiye’nin yakın dönemde denizaltı gücünün de artmakta olduğu ve bu durumda Türkiye’ye U-24 denizaltıları satan Almanya’nın da ‘’suçu’’ olduğu ifade edildi.

Türk-Alman ilişkileri Atina’yı rahatsız etti

Haberde, Yunanistan’ın Haziran ayında Alman makamlarından Türkiye'ye yönelik denizaltı satışının durdurulmasının istendiği ancak bu talebin Berlin yönetimince kabul edilmediği belirtildi. Ayrıca Yunanistan'ın, AB'den Ankara'ya askeri ambargo taleplerine rağmen, Almanya'nın Türkiye ile iş birliği yapmaya hatta destek olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Yunan medya kuruluşu, Almanya’nın gerek göçmen sorunu gerekse de jeopolitik ve jeostratejik nedenlerden ötürü Türkiye ile bir anlaşmazlıktan imtina ettiğini iddia etti.

23°
parçalı az bulutlu