banner23

banner26

banner24

banner25

Türk savunma ürünleri Tunus ordusunun envanterinde

Tunus Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan tanıtım videosunda Tunus ordusuna ihraç edilen ANKA SİHA, Ejder Yalçın TTZA ve Kirpi MKKA ürünleri boy gösterdi.

SAVUNMA SANAYİİ 11.07.2022, 17:24
Türk savunma ürünleri Tunus ordusunun envanterinde
banner34

Türk savunma ürünleri, farklı coğrafyalarda kendini göstermeye devam ediyor.

Tunus Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan tanıtım videosunda Tunus ordusuna ihraç edilen ANKA SİHA, Ejder Yalçın TTZA (Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç) ve Kirpi MKKA (Mayına Karşı Korumalı Araç) ürünleri boy gösterdi.

Tanıtım videosunda boy gösteren Türk savunma ürünleri, birçok farklı görevde Tunus ordusu tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor.

ANKA SİHA'nın Tunus serüveni

Birçok coğrafyada başarısını kanıtlayan Türk SİHA'ları dünyanın birçok ülkesinin ilgisini çekti. İlgi çeken SİHA'lardan birisi de ANKA SİHA oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA SİHA için Tunus talip oldu ve SİHA'nın tedariki için temaslar geçtiğimiz yıllarda başlatılmıştı.

Yapılan görüşmeler sonucunda TUSAŞ, 80 milyon dolar değerinde 3 adet ANKA SİHA ve 3 adet Yer Kontrol İstasyonu'nun ihracı için 2020 yılında Tunus ile sözleşme imzaladı.

İmzalanan sözleşme kapsamında 3 adet SİHA ve Yer Kontrol İstasyonu'nun teslimatları 2021 yılı içerisinde gerçekleştirildi.

Türkiye'den sonra en büyük Kirpi filosuna sahip ülke Tunus

Kirpi, Vuran, Amazon gibi zırhlı muharebe araçlarıyla güvenlik güçlerinin güvenli şekilde görev yapmasına katkı sağlayan BMC, araçlarının yurt dışındaki kullanıcılarla buluşmasına yönelik faaliyetlerini de sürdürüyor

Türkiye'nin öncü zırhlı araç üreticilerden BMC, Kirpi MKKA ile sahada başarısını ispatlayarak Kuzey Afrika ülkesinin envanterinde kendisine yer buldu.

İlk olarak, 2020 yılında BMC ile Tunus Savunma Bakanlığı arasında 46 adet Kirpi 4x4 Mayına Karşı Korumalı Araç Sözleşmesi imzalandı ve araçlar teslim edildi.

Terör örgütlerinin çeşitli saldırılarına maruz kalan Tunus, araçların koruma düzeyinden son derece memnun kalarak aynı yıl içerisinde BMC'den ek 100 adet daha Kirpi siparişinde bulunmuş ve böylece toplam ihraç edilen araç sayısı 146'ya ulaştı.

BMC ile temaslarını sürdüren Tunus Savunma Bakanlığı, günümüze kadar olan zaman aralığında imzaladığı yeni sözleşmelerle Kirpi'ye karşı duydukları güven ve memnuniyeti yinelemiş oldu.

Yeni sözleşmeler kapsamındaki teslimatlar tamamlandığında Tunus Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Kirpi 4x4 Mayına Karşı Korumalı Araç sayısı 233'e yükselecek. Tunus, Türkiye'den sonra en büyük Kirpi filosuna sahip ülke konumunda bulunuyor.

Türk zırhlısı Ejder Yalçın'ın Tunus'a ihracatı

Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticileri, muharebe sahasında kendini kanıtlayan araçlarla tedarik taleplerini üzerine çekiyor.

Tunus tarafından ilgi gören Türk zırhlı araçlarından biri de Ejder Yalçın oldu.Yurt içinde kendini kanıtlayan Ejder Yalçın, zorlu çöl testlerinin ardından ilk ihracatını 2017'de Tunus'a gerçekleştirdi.

Nurol Makina tarafından Tunus'a ihraç edilen Ejder Yalçın sayısı resmi olarak açıklanmasa da en az 70 adet zırhlı aracın teslim edildiği tahmin ediliyor.

32°
az bulutlu