banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye'den PESCO'ya başvuru

Türkiye, Avrupa Birliği'nin (AB) savunma anlaşması olan ''Kalıcı Yapılandırılmış Daimi İş Birliği (Permanent Structured Cooperation – PESCO)'' projesinde yer almak için başvuruda bulundu.

SAVUNMA SANAYİİ 18.05.2021, 18:18
Türkiye'den PESCO'ya başvuru
banner34

Türkiye, çeşitli ülkeler ve oluşumlarla savunma sanayii alanındaki iş birliğini arttırmaya devam ediyor.

Deutsche Welle'nin haberine göre Türkiye ilk kez Avrupa Birliği (AB) savunma anlaşması Daimi Yapılandırılmış İşbirliği (PESCO) bünyesindeki bir projede yer almak için başvuruda bulundu. Hollanda Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada ile Türkiye'nin başvurusunu resmen teyit etti.

24 üyeden oluşan PESCO projesi, askeri birliklerin ve envanterin, Avrupa içerisinde hızlı bir şekilde transfer edilmesini sağlamaya yönelik çalışalar yürütüyor. Türkiye'nin resmi olarak başvuruda bulunduğu Hollanda'nın koordinasyonunda yürütülen PESCO'ya AB dışından ülkeler Kasım 2020'den bu yana katılım sağlayabiliyor. Dışardan katılım sağlamak isteyen ülkeler için AB üyesi üye ülkelerin tamamının onayı alınıyor.

Avrupa Birliği dönem başkanlığını Almanya'nın yönettiği 2020'nin ikinci yarısında, AB üyesi olmayan ülkelerin de PESCO projelerinde yer alabilmesinin önünü açan düzenleme sunulmuş ve kabul edilmişti. AB üyesi olmayan ülkelerin belli siyasi, yasal ve maddi kriterleri yerine getirmesi şartıyla projelere dahil olması mümkün. Bu kriterlerin başında da söz konusu ülkenin AB'nin değerlerini paylaşması, ayrıca AB ülkeleri ile iyi komşuluk ilişkileri ilkeleri çerçevesinde davranması, ortak güvenlik ve savunma çıkarlarıyla çelişecek adımlar atmaması şartı bulunuyor. 

Mayıs ayında AB üyesi olmayan ABD, Kanada ve Norveç'in, PESCO'ya katılıma yönelik izin çıkmıştı.

23°
parçalı az bulutlu