banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye'nin AR-GE lideri "savunma sanayii"

Turkishtime AR-GE 250 Araştırmasına göre Türkiye’de en çok AR-GE harcaması yapan ilk 10 şirketin 6’sı savunma sanayii şirketi oldu.

SAVUNMA SANAYİİ 25.06.2021, 12:30
Türkiye'nin AR-GE lideri "savunma sanayii"
banner34

Türk savunma sanayiinin son dönemde yapmış olduğu atılım her alanda kendini göstermeye devam ediyor.

Savunma sanayiimize özgün çözümler üreten şirketler, AR-GE harcamalarından da kaçınmıyor ve AR-GE yatırımlarını artırıyor.

Turkishtime AR-GE 250 Araştırması'nda da tespit edilene göre, Türkiye’de AR-GE’ye en fazla bütçe ayıran sektör savunma sanayii oldu.

Araştırmada görünüyor ki en çok AR-GE harcaması yapan ilk 10 şirketin 6’sı savunma sanayii alanında faaliyet gösteriyor.

En çok AR-GE harcaması yapan şirketimiz ASELSAN listenin birinci sırasında yer alırken ikinci sırada ise yine bir savunma sanayii şirketi olan TUSAŞ yer alıyor.

İlk 10’da ASELSAN ve TUSAŞ’ın dışında ROKETSAN, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), HAVELSAN ve Vestel Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş. gibi savunma sanayii şirketleri yer alıyor.

Listenin devamında da savunma sanayii şirketleri varlığını sürdürüyor. Zırhlı araçlar konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne özgün çözümler üreten ve ihracat anlamında da büyük başarılara imza atan FNSS Savunma listeye on üçüncü sıradan girmiş durumda.

Yine zırhlı araçlar konusunda uzmanlaşmış bir diğer firmamız OTOKAR’ da listede bulunuyor. OTOKAR Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. listenin on altıncı sırasında yer alıyor.

Listenin devamında yine savunma sanayii şirketleri karşımıza çıkmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda Türk savunma sanayiinin yapmış olduğu atılım ve Turkishtime AR-GE 250 Araştırmasında da görmüş olduğumuz AR-GE yatırımı geleceğe yönelik umut ve heyecan verici bir tablo çiziyor.

22°
parçalı bulutlu