banner23

banner24

Türkiye ve Azerbaycan savunma sanayiinde güç birleştiriyor

Azerbaycan, ''Askeri Mali İşbirliği Anlaşması'' kapsamında, İHA, SİHA, Altay Tankı ve Atak Helikopteri gibi ihtiyaçlarını Türkiye'den satın alarak karşılayacak.

SAVUNMA SANAYİİ 07.06.2020, 23:59
Türkiye ve Azerbaycan savunma sanayiinde güç birleştiriyor
banner34

Azerbaycan devlet televizyonunu İctimai TV'nin haberine göre Azerbaycan, Askeri Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında İHA, SİHA, Altay Tankı ve Atak Helikopteri gibi ihtiyaçlarını Türkiye'den satın alarak karşılayacak.

Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV'in katılımları ile 8. Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısı Bakü'de gerçekleştirilmişti. Burada imzalanan Askeri Mali İşbirliği Anlaşması'na göre Türkiye'den Azerbaycan'a 200 milyon liralık bir kredi açılmıştı. Azerbaycan kendisine sağlanan bu kolaylıkla savunma sanayii ihtiyaçlarını Türk şirketlerinden karşılayacak.

Güvenlik uzmanlarının çok önemli gördüğü bu gelişme ile Azerbaycan, Dağlık Karabağ dahil birçok bölgesel sorunu için güven tazeleyecek.

İlgili haberde açıklamalarda bulunan Azerbaycan Milletvekili Fazil Mustafa; Türkiye'nin NATO üyeliğinden dolayı, NATO envanterinde bulunan silahları 3. bir ükeye veremeyeceğini fakat kendi ürettiği yerli ve milli İHA ve SİHA'ların Azerbaycan'a verilmesinde hiçbir sakınca olmadığını belirtti. 

25°
az bulutlu