banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye'ye ambargo uygulayan Kanadalı şirket iflas etti

Türk SİHA'larının Karabağ'da aktif bir şekilde kullanılmasının ardından Türkiye ambargo uygulayan Kanada'da, tek müşterisi TUSAŞ olan Telemus Systems şirketi iflas etti.

SAVUNMA SANAYİİ 27.10.2021, 18:06
Türkiye'ye ambargo uygulayan Kanadalı şirket iflas etti
banner34

Kanada'nın Türkiye'ye uyguladığı ambargo, Kanadalı şirketi vurdu.

SavunmaSanayiST.com'un haberine göre, Kanada merkezli Telemus Systems şirketi, Kanada hükümetinin Türkiye’ye silah ambargosu kararı almasının ardından iflas etti. Şirketin tek müşterisi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) idi.

Kanada hükümeti, Azerbaycan’ın Karabağ’a yönelik gerçekleştirdiği ‘Tek Vatan Harekatı’ esnasında Türk SİHA’larının oynadığı rol sebebi ile Türkiye’ye ambargo kararı almıştı. Bu doğrultuda Türk SİHA’ları için ürün tedarikinde bulunan L3 Wescam ve Telemus Systems gibi bir dizi Kanadalı şirketin, Türkiye’ye savunma ürünleri ihraç etmesi engellenmişti.

Kanada’nın Türkiye’ye yönelik ambargo kararı, Kanadalı şirketlerin milyonlarca dolar zarar etmesine sebebiyet verdi. Ürünlerinin tek kullanıcısı TUSAŞ olan Telemus Systems şirketi ise 2021 yılının ilk 7 ayı içerisinde hiç gelir sağlayamayarak battı. Şirket, TUSAŞ’ın ANKA MALE İHA platformu için istihbarat sistemleri tedarik ediyordu.

11°
parçalı bulutlu