banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye’den Polonya’ya Bayraktar TB2 ihracatı

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Polonya'nın Türkiye’den Bayraktar TB2 alımının onaylandığını duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 22.05.2021, 12:58
Türkiye’den Polonya’ya Bayraktar TB2 ihracatı
banner34

Suriye, Libya ve Azerbaycan’daki başarılarıyla dünya gündemine oturan Bayraktar TB2, ilk kez bir NATO ülkesine ihraç ediliyor.

Polonya Savunma Bakanlığı 24 adet Bayraktar TB2 alımı için Türkiye merkezli BAYKAR Savunma firmasıyla anlaştıklarını kamuoyuna duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak resmi Twitter hesabından Bayraktar TB2 maketinin Polonya Hava Kuvvetleri armalı fotoğrafını paylaşarak alımın sinyalini vermişti.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak’ın bugün yaptığı açıklamada ise ihracat kesinleşmiş oldu. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak yaptığı açıklamada, “Polonya ordusu daha önce hiçbir zaman böyle bir ekipmana sahip olmadı. Bu Polonya için gerçek ve caydırıcı bir silah olacak.” dedi.

Bayraktar TB2 SİHA’nın kendileri için ne kadar önemli bir sistem olduğunun altını çizen Blaszczak, Bayraktar TB2’nin kendini kanıtlamış bir sistem olduğunu söyledi.

Polonya’nın Bayraktar TB2 alımına dair anlaşmanın ise Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın Salı günü gerçekleştireceği Türkiye ziyareti sırasında imzalanması bekleniyor.

Türkiye’den Polonya’ya yapılacak olan bu önemli savunma sanayii ihracatının detayları ise şöyle; Polonya, 24 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik edecek, tedarik edilecek SİHA’lar, Roketsan MAM-L mühimmatı taşıyacak, Polonya Savunma Bakanı Blaszczak’a göre ilk teslimatlar, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

BAYKAR Savunma’nın yapacağı bu ihracatın en dikkat çekici kısmı ise Polonya’nın bir NATO ülkesi olması. Çeşitli ülkelere ihraç edilen ve muharebe sahasında kendini ispat eden Bayraktar TB2, yapılan anlaşma ile ilk kez bir NATO ülkesine ihraç edilecek.

Libya ve Azerbaycan’da çok sayıda Rus hava savunma sistemini imha eden Bayraktar TB2’nin Ukrayna’nın ardından Polonya’ya da ihraç edilmesi sembolik olarak da değerli görülüyor.

Öte yandan BAYKAR Savunma’nın Avrupa’nın çeşitli ülkeleriyle de ihracat için görüştüğü biliniyor.

24°
açık