banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye’nin Pakistan’dan alacağı eğitim uçağının görüntüleri paylaşıldı

Türkiye'nin Pakistan'dan alacağı MFI-395 Super Mushshak Eğitim Uçağı’nın yeni görüntüsü sosyal medyada paylaşıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 30.12.2020, 22:34
Türkiye’nin Pakistan’dan alacağı eğitim uçağının görüntüleri paylaşıldı
banner34

IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında gerçekleştirilen törenle Türkiye, savaş uçağı pilotlarının eğitimlerinde kullanılacak 52 adet Super Mushshak uçağının Pakistan’dan tedariki için sözleşme imzaladı. Pilotların başlangıç eğitimlerinde kullanılan T-41 ve SF-260 uçaklarının yerini alacak Super Mushshak Başlangıç Eğitimi Uçağı ile eğitim maliyetlerinin düşürülmesinin yanı sıra başta akrobasi olmak üzere ekstra özelliklerle eğitim kalitesi ve kapasitesinin artırılması planlanıyor.

2020 yılının Haziran ayında teslimatına başlanması planlanan Super Mushshak Eğitici Uçakları, Kovid-19 pandemisi sebebiyle gecikti.

Edinilen bilgilere göre yakın zaman içerisinde teslimatların tamamlanması ön görülüyor.

Global Defense Insight haber sitesinin kurucularından olan Umair Aslam, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda MFI-395 Super Mushshak Eğitici Uçağı’nın görüntülerini paylaştı.

“Özel resim” başlığıyla paylaşım yapan Aslam, “Turkish Super Mushshak Eğitim Uçağı, Pakistan Kamra Hava Kompleksi’nde teslimata hazır.” ifadelerini kullandı.

MFI-395 Süper Mushshak Uçağı’nın genel özellikleri

Pervaneli motor
Geleneksel Çubuk Tip Kontrolü
Dost veya düşmanı sorgulayabilen IFF ve GPS
UHF / VHF radyo
Temel manevra kabiliyeti
Hem eğitmenler hem de kursiyerler için daha iyi görüş için kanopi
Kısa kalkış ve iniş
Yüksek yan rüzgar sınırı
Düşük stall ve son yaklaşma hızı

MFI-395 Süper Mushshak Uçağı tedariki ile uçuş eğitimi daha etkin bir şekilde verilecek. Bu proje ile bir NATO üyesi Hava Kuvvetleri, Süper Mushshak Temel Eğitim Uçağını ilk kez envanterine alacak ve eğitim faaliyetlerinde kullanacak.

13°
açık