banner23

banner26

banner24

banner25

TUSAŞ'ın “Yeni Nesil Kanat Teknolojisi”nde ilk teslimat yapıldı

TUSAŞ'ın Airbus ile ortak anlaşma kapsamında geliştirdiği “Yeni Nesil Kanat Teknolojisi”nde ilk teslimat tamamlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 01.04.2022, 15:05
TUSAŞ'ın “Yeni Nesil Kanat Teknolojisi”nde ilk teslimat yapıldı
banner34

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ); yayınladığı 126. MAG Dergisi'nde Airbus ile yapılan anlaşma kapsamındaki "Yeni Nesil Kanat Teknolojisi'nin ilk teslimatının tamamladığını duyurdu.

“Birlikte konsolidasyon”la üretilen tam boy iki metrelik yekpare prototip hava freninin birleştirme işleminin yapıldığı proje kapsamında teslimatlar 2022 yılında da devam edecek.

Anlaşma çerçevesinde gelecekteki yolcu uçakları için termoplastik yekpare hava freni (spoiler) tasarım ve üretimine yönelik faaliyetlerine Yapısal Genel Müdür Yardımcılığı bünyesinde başlayan TUSAŞ, “birlikte konsolidasyon” işlemiyle orta ölçekli yekpare hava freni prototipini 2020 yılının Haziran ayında başarıyla tamamladı.

TUSAŞ, 24 Aralık 2021 tarihinde ise termoplastik birleştirme metotlarından “birlikte konsolidasyon”la üretilen tam boy iki metrelik yekpare prototip hava freninin birleştirme işlemini tamamlayarak Airbus’a teslim etmişti.

Şirketin  geliştirdiği altyapıyla üretilen ve dünyada sınırlı sayıda olan bu prosesin ilk kez kapalı bir yapıda kullanımı da gerçekleştirilmiş oldu. İlave tam boy iki metrelik diğer hava frenlerinin detay parça üretimleri başarılı bir şekilde sürdüren TUSAŞ, 2’nci set hava freni prototipini geliştirilen farklı proseslerle 2022 yılında Airbus’a teslim edecek.

20°
açık