banner23

banner26

banner24

banner25

TUSAŞ'tan uzay alanında ilk ihracat

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TUSAŞ'ın Arjantin'e haberleşme uydusu ihraç edeceğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 12.02.2021, 10:35
TUSAŞ'tan uzay alanında ilk ihracat
banner34

Türkiye, geçtiğimiz günlerde açıkladığı Milli Uzay Programı'nın ardından uzay alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Arjantin merkezli INVAP ortaklığında Ankara’da kurulan GSATCOM şirketinin, Arjantin’e Yüksek Çıkış Gücüne Sahip HTS Haberleşme Uydusu teknolojileri ihraç edeceğini duyurdu.

SSB Başkanı İsmail Demir resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda," İstiklal ve istikbalimiz için hamlelerine devam eden savunma sanayiimiz, aynı zamanda başlatmış olduğu çalışmalarıyla Milli Uzay Programı hedeflerine katkısını sürdürüyor ve bu alandaki kabiliyetlerini yurt dışına da taşıyor. Savunma Sanayii Başkanlığı ve TSK Güçlendirme Vakfı ortaklığında olan TUSAŞ, uzay ve uydu projelerinde çok önemli bir adım attı. TUSAŞ ve Arjantin merkezli INVAP ortaklığında Ankara’da kurulan GSATCOM şirketi, Arjantin’e Yüksek Çıkış Gücüne Sahip HTS Haberleşme Uydusu teknolojileri ihraç edecek. Ülkemizin uzay alanındaki ilk ihracatı olacak proje kapsamında, 2024 yılında Arjantin’e teslim edilecek uydunun geliştirmesinde emeği geçecek bütün mühendislerimizi şimdiden tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

TUSAŞ'tan açıklama

Savunma ve havacılık sektörünün öncü firmalarından TUSAŞ'tan gerçekleştirilecek ilk ihracatla ilgili açıklama geldi.

TUSAŞ'ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Uluslararası pazarda önemli avantaj sağlayacak yeni nesil haberleşme uydusu geliştirme programı kapsamında TUSAŞ olarak Arjantin firması INVAP ile kurduğumuz GSATCOM şirketi Arjantin’e Yüksek Çıkış Gücüne Sahip HTS Haberleşme Uydusu teknolojileri ihraç edecek." ifadeleri kullanıldı.

28°
açık