banner23

banner26

banner24

banner25

TUSAŞ'tan yerli yazılım hamlesi

Savunma sanayii ve havacılık sektöründe Türkiye'nin öncülerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) firması tarafından geliştirilen IMODE yazılımı sayesinde, uçakların kokpit sistemlerinde yerli ve milli kaynak kodların kullanılabilmesi mümkün olacak.

SAVUNMA SANAYİİ 07.10.2020, 12:02
TUSAŞ'tan yerli yazılım hamlesi
banner34

Havacılık alanında sayısız projeye imza atan TUSAŞ, dışa bağımlılığın ortadan kalkması için mücadele eden öncü firmalardan biri olarak üretimlerine devam ediyor.

TUSAŞ mühendisleri tarafından geliştirilen IMODE adlı yeni yazılım sayesinde, artık uçak kokpit sistemlerinin tasarımlarının gerçekleştirilmesi yerli ve milli kaynak kodları ile oluşturulmaya başlanacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Mühendislerimiz tarafından geliştirilen IMODE adlı yeni yazılım sayesinde artık uçak kokpit sistemlerinin tasarımlarının gerçekleştirilmesi yerli ve milli kaynak kodları ile oluşturulmaya başlanacak. Her alanda yerli ve milli gücümüzle gururla çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

TUSAŞ mühendislerinin 2 yılın üstünde bir çalışmayla ortaya koyduğu “IMODE” yazılımı, havacılık ve uzay alanlarında yaygın olarak kullanılan model tabanlı yazılım geliştirme araçlarının yerini alması hedefleniyor.

Türkiye’nin jet eğitim ve hafif taarruz uçağı olacak HÜRJET’in tasarlanması aşamasında ilk denemelerini yapacak olan ve kavramsal olarak belirlenmiş ekranlarda da kullanılan IMODE yazılımının, yakın zamanda TUSAŞ’ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak başta olmak üzere, helikopter ve diğer hava araçları projelerinde de kullanılması hedefleniyor.

25°
az bulutlu