banner23

banner26

banner24

banner25

UAEA raporu: İran nükleer silah üretimine çok yaklaştı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) yayınladığı rapor, İran'ın ilk nükleer silahını üretmesi için ihtiyaç duyduğu malzemeye sahip olmasına 1 ay kaldığını ortaya koydu.

SAVUNMA SANAYİİ 14.09.2021, 13:44
UAEA raporu: İran nükleer silah üretimine çok yaklaştı
banner34

İran'ın nükleer silaha erişmesine sayılı zaman kaldı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın ilk nükleer silahını üretmek için yeterli malzemeye sahip olmasına 1 ay kadar yakın olduğunu yayınladığı raporla duyurdu.

İran'ın nükleer silaha bu kadar yaklaşmasının, ABD ve müttefikleri üzerinde nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmak için daha iyi pazarlık yapma baskısını artırabileceğini yorumlarını beraberinde getiriyor.

New York Times Gazetesi’ne göre, UAEA’nın geçen hafta yayınladığı raporlarında yer alan yeni verileri inceleyen Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü (ISIS) dün yayınladığı raporda, yaz aylarında uranyumu yüzde 60 saflıkta zenginleştirme kararının İran’a bir ay içinde bir nükleer silah için yeterli yakıt üretme imkanı verdiği vurgulandı.

Raporun devamında; İran'ın ikinci bir silahı çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu yakıtı 3 aydan daha kısa zamanda üretebileceği, üçüncü silah için ise 5 aydan kısa bir süreye ihtiyacı olduğu ifade edildi.

20°
açık