banner23

banner24

Üç adet HÜRKUŞ Ekim 2022’de envanterde olacak

Başlangıç Eğitim Uçağı Projesi kapsamında TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ’un ilk 3 uçağı Ekim 2022 itibariyle envantere dahil edilecek.

SAVUNMA SANAYİİ 08.08.2022, 15:11
Üç adet HÜRKUŞ Ekim 2022’de envanterde olacak
banner46

Millî Savunma Bakanlığı 2022 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu yayınladı.

Raporda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ’un teslimatlarına dair de önemli bir gelişme paylaşıldı.

Rapora göre Başlangıç Eğitim Uçağı Projesi kapsamında ilk 3 uçağın başlangıç ve nihai kabul işlemlerinin tamamlanarak Ekim 2022 tarihine kadar envantere alınacak.

TUSAŞ; HÜRKUŞ-B, HÜRKUŞ-C ve HÜRKUŞ-HYEU konfigürasyonundaki uçakların üretim faaliyetlerine devam ediyor. HÜRKUŞ-B uçağı eğitim, HÜRKUŞ-C uçağı hafif taarruz ve HÜRKUŞ-HYEU uçağı ise ‘hava yer entegrasyon’ amacıyla geliştiriliyor.

HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı

Tandem oturma düzenli, alçak kanatlı, tek motorlu, turboprop eğitim uçağı HÜRKUŞ, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasındaki tüm eğitim kademelerinde kullanılmak ve zorlu operasyonlarda yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere, yeni nesil gelişmiş eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak üstün performans sağlaması amacıyla tasarlandı.

Geleceğin Eğitim Uçağı / Eğitim Uçağının Geleceği HÜRKUŞ gelişmiş eğitim uçağı, çağdaş ve küresel askeri eğitim uçağı gereksinimlerine göre özel olarak tasarlandı. Yeni nesil dijital kokpit, benzersiz yüksek tandem oturma konfigürasyonu, sınıfında en iyi pilot görüşü, uçak içi oksijen üretme sistemi ve yüksek performanslı motora sahip olan HÜRKUŞ, en zorlu görevler için maliyet etkin bir çözüm sunuyor.

banner34
17°
açık