banner23

banner24

Ukrayna 44 yeni zırhlı aracını teslim aldı

Ukrayna ordusu, ASELSAN Sarp Dual ve Sarp Zafer UKKS sistemleri entegreli 44 adet Kozak-2M1 zırhlı araçlarını teslim aldı.

SAVUNMA SANAYİİ 07.12.2021, 14:58
Ukrayna 44 yeni zırhlı aracını teslim aldı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Ukraynalı Practica şirketi tarafından geliştirilen 44 yeni Kozak-2M1 zırhlı aracı teslim aldı.

Defense Blog sitesinde yer alan habere göre teslimat, Pazartesi günü Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin 30. yıldönümünden dolayı düzenlenen törende gerçekleştirildi.

ASELSAN tarafından üretilen Sarp Dual Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve Sarp Zafer NSV Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, Kozak-2M1 araçlarına monte edilmek üzere Ekim ayında Ukrayna’ya ihraç edildi. 

Sarp Dual Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi

ASELSAN Sarp Dual Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistem, ana silah olarak 7,62mm makinalı tüfek, 12,7mm uçaksavar veya 40mm bombaatar takılabilen, bu silahların yanına yardımcı silah olarak ise 7,62mm makineli tüfek takılabilen bir silah sistemi olarak ön plana çıkıyor.

Gelişmiş uzaktan komuta ve gözetleme imkânı sağlayan Sarp Sistemi, atış yapan personelin ortam farkındalığını artırıyor ve güvenliğini en üst seviyeye taşıyor. Sarp Dual, tekerlekli/paletli zırhlı araçlara ve sabit platformlara entegre edilebilen, uzaktan komutalı olması nedeniyle personel güvenliğini sağlayan etkili ve çok yönlü bir sistem.

Sarp Zafer NSV Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi

Sarp Zafer NSV Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, muharebe alanı ihtiyaçlarına cevap vermek ve kritik tesisleri korumak üzere hassas keşif yeteneğini etkin atış gücü ile birleştiriyor. Sarp Zafer NSV Sistemi, taktik kara araçlarında hava ve kara tehditlerine karşı kullanılabileceği gibi sabit tesislerde asimetrik tehditlere karşı da kullanılabiliyor.

Kullanım gereksinimlerine uygun olarak sisteme, 12,7 mm NSV makinalı tüfek veya 7,62 mm PKM makinalı tüfek takılabiliyor. Gelişmiş uzaktan komuta ve gözetleme imkânı sağlayan Sarp Zafer NSV Sistemi, atış yapan personelin ortam farkındalığını artırmakta ve platform altından mühimmat yüklenebilme özelliği sayesinde güvenliğini en üst seviyeye taşıyor.

banner34