banner23

banner24

Ukrayna Almanya’dan ilave hava savunma sistemi tedarik etti

Almanya, Ukrayna’ya 6 adet ilave Gepard alçak irtifa mobil hava savunma sistemi ve 6000 adet 35mm mühimmat tedarik edecek.

SAVUNMA SANAYİİ 26.09.2022, 13:42
Ukrayna Almanya’dan ilave hava savunma sistemi tedarik etti

Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken Batılı ülkelerin Ukrayna’ya sağladığı askeri destekler de günbegün artıyor.

Savaşın başladığı ilk günlerde Ukrayna ordusuna destek vermek için bekleyen Avrupalı ülkeler, Ukrayna ordusunun sahadaki başarıları arttıkça desteklerini artırdılar.

Özellikle ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler Ukrayna’ya çok sayıda silah ve mühimmat gönderdi.

Silah ve mühimmat desteğinin yanı sıra Batılı ülkeler, Ukrayna ordusuna bağlı çeşitli unsurlara eğitim ve doktrinel destek de sağladı.

Batı’nın Ukrayna’ya verdiği bu destek Ukrayna ordusunun direncini artırırken direnişin sürdürülebilir olmasını da sağladı.

ABD ve İngiltere’den sonra Ukrayna’ya en büyük askeri desteği sağlayan ülke ise Almanya oldu.

Taktik seviyede çeşitli silah, mühimmat ve platformlarla Ukrayna ordusunu

Alman Hükümeti’nin açıkladığı üzere, 2022 bütçe süreci kapsamında, güvenlik kapasitesi oluşturma girişimine yönelik fonlar 2022 yılı için toplam 2 milyar avroya çıkarıldı.

Gepard hava savunma sistemlerinin 8 adetlik ilk partisi Ağustos 2022’de teslim edilmişti ve 11 Eylül 2022 tarihinde Almanya, Ukrayna’ya 20 adet Gepard 35mm kundağı motorlu uçaksavar paletli zırhlı araç teslim ettiğini duyurmuştu.

banner34