banner23

banner24

Ukrayna Almanya’dan MARS II Topçu Sistemi tedarik etti

Almanya, devam eden Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna ordusuna ek olarak 2 adet MARS II çok namlulu roketatar sistemi gönderme kararı aldı.

SAVUNMA SANAYİİ 24.09.2022, 18:10
Ukrayna Almanya’dan MARS II Topçu Sistemi tedarik etti

Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken Batışı ülkelerin Ukrayna’ya sağladığı askeri destekler de günbegün artıyor.

Savaşın başladığı ilk günlerde Ukrayna ordusuna destek vermek için bekleyen Avrupalı ülkeler, Ukrayna ordusunun sahadaki başarıları arttıkça desteklerini artırdılar.

Özellikle ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler Ukrayna’ya çok sayıda silah ve mühimmat gönderdi.

Silah ve mühimmat desteğinin yanı sıra Batılı ülkeler, Ukrayna ordusuna bağlı çeşitli unsurlara eğitim ve doktrinel destek de sağladı.

Batı’nın Ukrayna’ya verdiği bu destek Ukrayna ordusunun direncini artırırken direnişin sürdürülebilir olmasını da sağladı.

ABD ve İngiltere’den sonra Ukrayna’ya en büyük askeri desteği sağlayan ülke ise Almanya oldu.

Taktik seviyede çeşitli silah, mühimmat ve platformlarla Ukrayna ordusunu destekleyen Almanya, Ukrayna’ya yaptığı yardımlara bir yenisini ekledi.

15 Eylül 2022 Perşembe günü Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Almanya’nın Ukrayna’ya 2 adet daha MARS II MLRS (Çok namlulu roketatar sistemi) tedarik edeceğini duyurdu.

26 Temmuz 2022 tarihinde Almanya Ukrayna’ya 3 adet MARS II MLRS’nin teslimatını onayladığını bildirmişti.

MARS II MLRS sistemi, ABD üretimi M270 MLRS’nin Alman versiyonu olarak biliniyor.

banner34