banner23

banner31

banner24

banner25

Ukrayna, Demir Kubbe’ye benzer bir hava savunma sistemi satın almayı düşünüyor

Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran, Ukrayna hava sahasını savunmak için İsrail'in Demir Kubbesi'ne benzer bir hava savunma sistemi almayı düşündüklerini açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 20.05.2021, 11:06
Ukrayna, Demir Kubbe’ye benzer bir hava savunma sistemi satın almayı düşünüyor

Rusya ile yaşadığı krizler neticesinde çeşitli önlemler almak zorunda kalan Ukrayna şimdi de hava sahasını savunması için İsrail’in Demir Kubbe’sine benzer bir sistem almayı düşünüyor.

Sputniknews’in haberine göre, Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Andrey Taran, uçak ve helikopter motorları üreticisi Motor Sich fabrikasına yaptığı ziyaretteki açıklamasında, "Demir Kubbe, dünyanın en iyi füze savunma örneklerinden biri, ama bu, füze savunmanın sadece bir bileşeni. Geçen yıl Ukrayna'nın füze savunmasını oluşturma çalışmalarına başladık. Demir Kubbe benzeri bir şey satın alma ihtimalini değerlendiriyoruz." ifadelerine yer verdi.

Ukrayna Savunma Bakanı Taran tarafından füze savunmanın sadece bir bileşeni olarak gösterilen Demir Kubbe, işgalci İsrail'in insanlık dışı saldırılarına karşılık veren Hamas tarafından atılan füzelerin bir kısmını havada yakalayamaması sonucu kafalarda soru işaretleri bırakmıştı.

19°
sisli