banner23

banner24

Ukrayna Kolchuga pasif radar sistemini güncelliyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Ukrayna'nın 'Kolchuga' olarak isimlendirilen gelişmiş pasif radar sistemini güncelleyeceği aktarıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 08.02.2022, 10:49
Ukrayna Kolchuga pasif radar sistemini güncelliyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Müdürlüğü, 'Kolchuga' gelişmiş pafis radar sisteminin güncelleneceğini duyurdu.

Defense Blog sistesinde yer alan habere göre söz konusu güncelleme ile Kolchuga pasif radar sisteminin hassasiyeti artırılacak.

Ukrayna ordusu ve Target isimli firma arasında, sistemin güncelleştirilmesine yönelik bir sözleşme imzalandığı belirtildi.

Kolchuga pasif radar sistemi, yer ve yüzey hedeflerini tespit ediyor ve 600 km yarıçap içindeki hareketlerinin izlenmesini sağlıyor. Ayrıca 800 km'ye kadar 10 km yükseklikteki hava hedeflerinin izlenmesi de Kolchuga pasif radar sistemi ile mümkün oluyor. 

Kolchuga sisteminin en önemli özelliklerinden biri olarak pasif modda algılama yapması ve radyo dalgalarına sebep olmamasından dolayı elektronik keşif yoluyla düşman tarafından tespit edilememesi gösteriliyor. 

Kolchuga

Kolchuga üzerindeki çalışmalar Sovyet döneminde başladı ve üretim Donetsk "Topaz" fabrikasında artırıldı. Kolchuga, 1987'de SSCB tarafından kabul edildi.

1990'ların başında, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna çevresindeki elektronik ortamın 300-400 km derinliğe kadar tam olarak izlenmesine izin veren yaklaşık iki düzine Kolchuga istasyonuna sahipti.

Ancak 1990'ların sonunda, kullanılmış olanlar da dahil olmak üzere birçok yabancı ülkeye istasyon tedariki başladı. Özellikle, 1991'de inşa edilen üç Kolchuga istasyonu modernize edildi ve 2000 yılında Etiyopya'ya teslim edildi. Daha sonraları Saddam Hüseyin döneminde Irak'ta da bulunduğu iddia edildi.

Bağımsızlık yıllarında, sistem üzerinde geliştirmeler devam etti ve bunun sonucunda, 2001 yılında Silahlı Kuvvetler tarafından kabul edilen "Kolchuga-M"nin yükseltilmiş bir versiyonu tanıtıldı. 1992'den 2003'e kadar 30 Kolchug ve Kolchug-M üretildi.

Rusya Federasyonu'na 18 istasyon, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne 8 istasyon ve Çin'e 4 istasyon daha satıldı. 2012 yılında Azerbaycan'a Kolchuga istasyonları tedarik etmek için bir anlaşma imzalandı, ancak Rusya'nın Donbass'ı işgal etmesi nedeniyle sözleşme sonuçlanmadı.

banner34