banner23

banner26

banner24

banner25

Ukrayna MİLGEM'lerde kendi motorunu istiyor

Ukrayna Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Uruskiy, MİLGEM’lerde Zorya-Mashproekt ürünü gaz türbinli motorun kullanılmasını istiyor.

SAVUNMA SANAYİİ 22.01.2021, 18:51
Ukrayna MİLGEM'lerde kendi motorunu istiyor
banner34

Ukrayna ve Türkiye’nin paydaş olarak üreteceği 4 adet MİLGEM korvetlerin kullanacağı motor konusunda Ukrayna Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy önemli açıklamalarda bulundu.

4 adet MİLGEM korvetinin üretileceğini ifade eden Uruskiy; bunların 3’ünün Ukrayna’da, 1’inin Türkiye’de üretileceğini söyledi.

MİLGEM korvetlerinin Ukrayna’da üretilecek olan kısmı Okean Tersanesi’nde faaliyete geçecek.

Ukraynalı Bakan Uruskiy, “Bakanlığımız korvetlerde Zorya-Mashproekt ürünü gaz türbin motorlarının kullanımını istiyor.” ifadelerini kullandı.

MİLGEM Milli Gemi Projesi

Bu proje ile Türkiye ilk defa korvet tipi bir askeri geminin tasarımını milli olarak gerçekleştirilmiş olup böylelikle gemi tasarımı, tekne inşası ile sistem entegrasyonunda dışa bağımlılık azaltılmış ve askeri tersaneler ile özel sektördeki gemi tasarım, inşa imkanları ve kabiliyetlerinin entegrasyonu suretiyle, özel sektörün harp gemisi inşası alanında gerekli bilgi birikimi, tecrübe ve altyapı ile donatılması sağlandı.

Projede geçen yıllar içerisinde yerlilik oranı yüzde 70 seviyesine kadar getirilmiş olup tüm proje kapsamında 50'den fazla yerli firmaya iş imkanı sağlandı.

Proje kapsamında milli olarak tasarlanan ve inşa edilen gemilerden TCG-HEYBELİADA 2011 yılında, TCG-BÜYÜKADA 2013 yılında, TCG-BURGAZADA 2018 yılında ve TCG-KINALIADA 2019 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine alındı.

Projenin korvet sınıfı ilk dört gemisinden farklı olarak devam gemilerin (5-8.Gemiler) hava savunma kabiliyetini de içeren fırkateyn sınıfı gemi olacak şekilde tasarlanması ve inşa edilmesine yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Bu kapsamda ilk gemi olan Beşinci Gemi’nin tedariki için SSB ile STM A.Ş. firması ile sözleşme imzalandı ve 27 Eylül 2019 tarihi itibari ile proje takvimi başladı.

Ukroboronprom üretimi UGT 25000

Ukrayna devlet savunma sanayii şirketi Ukroboronprom üretimi UGT 25000, gaz türbin motoru olarak biliniyor. Savaş gemileri için tasarlanan UGT 25000 motoru 28700 kW güç üretiyor.

11°
parçalı bulutlu