banner23

banner26

banner24

Ukrayna Neptün füzelerinin maliyetini açıkladı

Ukrayna’ya güven veren yeni Neptün füzelerinin maliyetine ilişkin bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 04.07.2021, 10:38
Ukrayna Neptün füzelerinin maliyetini açıkladı
banner34

Ukrayna, Rusya’ya karşı savunmasını güçlendiren Neptün füze kompleksinin geliştirilme maliyetini açıkladı.

Ukrayna haber portalı Defence Express'te, "Kırım köprüsünün yok edicisi" olarak adlandırılan füze kompleksi ZhK-360MTS "Neptün"ün geliştirilmesinin maliyetinin 40 milyon dolar olduğu aktarıldı.

Neptün füze sisteminin kruvazörler, muhripler, fırkateynler, korvetler, tank ve personel çıkarma gemileri ve nakliye gemilerine karşı savunma sağlamak amacıyla geliştirildiği haberde yer alan bilgiler arasında. Söz konusu fiyat tahmini, Luch tasarım bürosu başkanı Oleg Korostelev tarafından yapılan açıklamada kamuoyuyla paylaşıldı.

Korostelev, orta menzilli bir hava savunma sisteminin geliştirilmesine ilişkin bir soruya yanıt olarak Neptün’ün yaklaşık 40 milyon dolara mal olduğunu ve bu fiyata, Neptün’ün tüm iletişim ekipmanları, arabalar ve füzelerle dolu bir bütün olarak yapılan hesaplamalar sonucunda ulaşıldığını belirtti. Oleg Korostelev, orta menzilli uçaksavar füze sisteminin geliştirilmesinin de yaklaşık olarak aynı maliyette olacağını sözlerine ekledi.

2020'de Ukrayna ordusu, ZhK-360MTS "Neptün" kompleksinin R-360 gemisavar seyir füzesini test etmişti. Korostelev, bu testlerde füzelerin Karadeniz'deki iki hedefi iki saniye arayla başarıyla vurduğunu bildirdi. Hedefler sırasıyla 85 ve 110 km mesafede bulunuyordu. R-360 füzesinin 150 kg'lık bir savaş başlığı taşıyabileceği bilgisinin yanı sıra, fırlatma menzilinin 280 km'ye kadar olduğu ve aynı anda 24 füzeye kadar fırlatma kapasitesinin bulunduğu ifade edildi.

Kiev yönetimi , "Neptün" kompleksinin Kırım köprüsünü veya herhangi bir Rus savaş gemisini birkaç dakika içinde yok edebileceğini düşünüyor.

26°
açık