banner23

banner26

banner24

Ukrayna, Neptün'ü 2021 yılında kullanmayı hedefliyor

Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Ukroboronprom tarafından yerli imkanlarla geliştirilen Neptün Gemisavar Füze Sistemi’ni hizmete almaya hazırlanıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 05.07.2020, 15:22
Ukrayna, Neptün'ü 2021 yılında kullanmayı hedefliyor
banner34

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Alexei Neizhpapa, Ukrayna Radyo Özgürlüğü'ne verdiği demeçte, önümüzdeki yıl Neptün gemi karşıtı füze sistemlerinin hazır olmasını beklediklerini ifade etti.

Alexei Neizhpapa, “Neptün Gemisavar Füze sistemleri, önümüzdeki yıl hizmete alınacak ve bunlar Karadeniz ile Azak Denizi’ne konuşlandırılacak. Adet ile ilgili olarak üç tabur diyebilirim. Neptün Kıyı Savunma Sistemi’nin iki taburu Karadeniz’e, bir taburu ise Azak Denizi’ne yerleştirilecek. Şimdi asıl görev, Neptün’leri mümkün olan en kısa sürede hizmete almak ve akıllıca kullanmaktır.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Neizhpapa, Ukrayna'nın R-360 Neptune füzesini Güney Odessa bölgesindeki ispat sahasında başarıyla test ettiğini söyledi.

Neptün tarafından kullanılan R-360 füzesi, Kiev merkezli Luch tasarım bürosu tasarımcıları tarafından geliştirilen Sovyetler Birliği'nin KH-35 füzesi hafif bir modifikasyonu olarak biliniyor. Neptün, yaklaşık 280 kilometre menzile sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

23°
az bulutlu