banner23

banner24

Ukrayna'ya Bayraktar TB2 SİHA bağışı

Baykar, Ukrayna halkının SİHA alımı için başlattığı kampanyaya kayıtsız kalmayarak Ukrayna'ya 3 adet Bayraktar TB2 SİHA hibe edildiğini açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 28.06.2022, 10:15
Ukrayna'ya Bayraktar TB2 SİHA bağışı
banner34

Ukrayna halkının topraklarını savunma arzusu karşısında Türkiye, Ukrayna'ya desteğini esirgemiyor..

Baykar, Ukrayna halkının SİHA alımı için başlattığı kampanyaya kayıtsız kalmayarak Ukrayna'ya 3 adet Bayraktar TB2 SİHA hibe edildiğini açıkladı.

Baykar tarafından yapılan açıklamada, "Ukrayna halkının vatanlarını savunabilmek adına Bayraktar TB2 SİHA alabilmek için 'Halkın Bayraktar'ı' adıyla düzenlediği bağış kampanyasının çok kısa sürede başarıyla tamamlandığını öğrendik. Kamuoyunun tanıdığı isimler, gazeteciler, sanatçılar, futbolcular, iş insanları, sıradan insanlar hatta çocuklar bu kampanyanın başarıya ulaşması adına büyük veya küçük demeden ülkelerini desteklemek için katkıda bulundular. Vatansever Ukrayna halkının belirledikleri hedefe ulaşma arzusu ve dayanışma ruhu bizi de etkiledi. Baykar olarak toplanan bağışlar ile alınması hedeflenen 3 adet Bayraktar TB2 SİHA'yı hiçbir ücret talep etmeden Ukrayna'ya hibe ediyoruz. Bu hedef için toplanan tüm bağışın ise Ukrayna'nın onurlu halkının faydasına kullanılmasını rica ediyoruz. Baykar olarak adil bir çözümü arzuladığımızı ve kalıcı bir barış için dua ettiğimizi saygıyla bildiririz." ifadelerine yer verildi.

Hibe edilen 3 adet Bayraktar TB2 SİHA'nın kısa zamanda Baykar tarafından Ukrayna'ya teslim edilmesi bekleniyor.

Bayraktar TB2’lerin Ukrayna macerası

Savaşın gerçeklerini ve yıkımını tekrardan gözler önüne seren Ukrayna-Rusya savaşında birçok ülkenin askeri teknolojisi muharebe sahasında etkin bir biçimde kullanılıyor.

Almanya, İngiltere ve ABD’nin Ukrayna’ya yapmış olduğu tanksavar mühimmat yardımları muharebe sahasında önemli bir güç çarpanı oluştururken Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’ların kullanımı sahada operatif seviyede etkili oluyor.

Taktik sınıfta bulunan bir İHA’nın ilk kez Türkiye’de silahlandırılması ve Bayraktar TB2’nin birçok farklı coğrafyada başarılar kazanması Bayraktar TB2’ye kendi sınıfında dünyanın en başarılı İHA’sı olma özelliğini kazandırıyor.

Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre 19 farklı ülkeye ihraç edilen Bayraktar TB2’lerin bu sene içerisinde en çok teslim edildiği ülke Ukrayna oldu.

Savaş başlamadan önceki süreçte 20’den fazla Bayraktar TB2 siparişi verdiği bilinen Ukrayna’nın 27 Ocak’ta 16 adetlik Bayraktar TB2 siparişi daha verdiği Reuters tarafından iddia edildi.

6 adetlik bu partinin Mart başında Ukrayna’ya teslim edildiği iddia ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından 2 Mart tarihinde yapılan bir açıklamada, “Yeni Bayraktar TB2’ler, Ukrayna’ya çoktan geldi ve savaş pozisyonlarına geçti. Ayrıca sahada daha çok Javelin ve Stinger olacak.” ifadelerine yer verilmişti

Ukrayna’nın Baykar Savunma’ya yönelik 48 adetten fazla TB2 SİHA siparişi bulunuyordu ve uzun süredir de teslimat gerçekleştirilmiyordu.

27°
parçalı bulutlu