banner23

banner24

Ukraynalı Motor Sich, Türkiye temsilciliğini açtı

Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçisi Vasily Bodnar, Ukrayna merkezli Motor Sich şirketinin Ankara'da bir temsilcilik açtığını duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 15.01.2023, 09:28
Ukraynalı Motor Sich, Türkiye temsilciliğini açtı

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasily Bodnar, Ukrinform'a verdiği röportajda önemli bir açıklamada bulundu.

"mil.in.ua"ın haberine göre Bodnar, Ukrayna merkezli Motor Sich'in Ankara'da bir temsilcilik açtığını duyurdu.

Bodnar açıklamasında, şirketin Ankara temsilciliğinin geçen yılın ilk yarısında seçildiğini ve anlaşmanın Türkiye ile stratejik iş birliği temelinde yapıldığını kaydetti. 

Motor Sich'in Ankara temsilciliğinin iki ülkenin ilişkilerini ve iş birliğini güçlendirmesinin beklendiğini ifade eden Bodnar; Türkiye pazarının hem Motor Sich hem de Ukrayna savunma sanayiindeki diğer işletmeler için cazip olduğunu belirtti.

Ukraynalı diplomat ayrıca şirketin yeni yönetiminin Ukrayna'nın çıkarlarını savunacağını ve Ukrayna'nın yararına ve savunmasının avantajına olacak projeleri hayata geçirmek için daha fazla fırsat sunacağını umduğunu ifade etti.

Geçen yıl kasım ayının sonunda Motor Sich JSC'nin başına Alexey Nikiforov geçmişti. Şirketin önceki CEO'su Vyacheslav Boguslaev, Rusya için çalıştığı iddiasıyla Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından 23 Ekim'de gözaltına alınmış, ardından da anonim şirket başkanlığı görevine de son verilmişti. 

Motor Sich beraberindeki Zaporozhtransformator, AvtoKrAZ, Ukrnafta ve Ukrtatneft şirketleri ile geçen yıl kasım ayı başında Savunma Bakanlığı'na devredilmişti.

Motor Sich JSC, çeşitli sınıf ve amaçlardaki uçak ve helikopterler için uçak motorlarının yanı sıra endüstriyel türbinlerin üretiminde dünyanın önde gelen kuruluşlarından biridir.

banner34