banner23

banner24

Ukrayna’nın hava savunması NASAMS’a emanet

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ABD’den tedarik edilen NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Sistemini teslim aldıklarını açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 26.09.2022, 09:39
Ukrayna’nın hava savunması NASAMS’a emanet

Devam eden Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna tarafı hava sahasını koruma için yeni adımlar atıyor.

Savaşın başladığı ilk günden beri ABD başta olmak üzere birçok Batılı ülkeden askeri yardım alan Ukrayna, bu yardımlar sayesinde direnişine devam ediyor.

Başta ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Fransa olmak üzere birçok ülke Ukrayna’ya silah ve mühimmat desteği sağlarken bu ülkeler Ukrayna ordusunun eğitimine de katkı sunuyor.

İngiltere’de, Almanya’da ve ABD’de eğitim alan Ukrayna askerleri; NATO konseptine uygun doktrinler öğreniyorlar. Bu doktrinel destek de silah ve mühimmat desteğine eklendiğinde Ukrayna’nın direnişi sürdürülebilir kılınmış oluyor.

Savaşın başından beri hava sahasına hakim olamayan Ukrayna, Batılı ülkelerden en fazla savaş uçağı ve hava savunma sistemi istiyordu.

Bu istekleri belli ölçülerde karşılansa da Ukrayna, hava sahası üstünlüğünü ele geçiremedi.

Hava sahası üstünlüğü noktasında kuvvet çarpanı oluşturacak bir tedarik geçtiğimiz günlerde yaşandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ABD’den Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi NASAMS tedarik edildiğini açıkladı.

Zelenskiy, teslim alınan ilk NASAMS bataryasının, Kiev’e konuşlandırıldığını da ifade etti.

Açıklamasında Ukrayna'ya verdiği destekten dolayı ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Kongresine teşekkür eden Zelenskiy, "NASAMS'ı teslim aldık. Bunlar hava savunma sistemleri." ifadesini kullandı.

Zelenskiy, bu sistemlerin okullar, hastaneler gibi altyapıları Rus saldırılarından korumak için yeterli olmadığına işaret ederek, Ukraynalıları evlerine döndürmek için gerekli güvenliği ve mali desteği sağlamak zorunda olduklarını vurguladı.

ABD'den tank talebinde de bulunan Zelenskiy, "ABD, liderliğini gösterip bize tankları verirse, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri bu adımı takip edecektir. ABD'den tank alırsak, Avrupalı müttefiklerin de bize Ukrayna şehirlerini tanklarla işgalden kurtarmakta yardımcı olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'nın bazı bölgelerinde yapacağı referanduma da işaret ederek, "Bu referandumlar, Putin'in bu savaşı bitirmeyeceğine yönelik tehlikeli bir mesajdır." değerlendirmesinde bulundu.

Brennan'ın "Putin iktidarda kaldığı müddetçe Avrupa'da barış olacağına inanıyor musunuz?" sorusuna ise Zelenskiy, "Hayır, bunun tek bir cevabı var o da hayır." yanıtını verdi.

banner34